PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystartują w styczniu z kardiologią

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    27 września 2011 - 08:36
Wystartują w styczniu z kardiologią

Dyrektor Szpitala Miejskiego w Sosnowcu, Zbigniew Swoboda, podpisał umowę na najem pomieszczeń byłej kuchni szpitalnej z przeznaczeniem na prowadzenie wysokospecjalistycznych usług kardiologicznych.
Umowa została podpisana z firmą Polska Grupa Medyczna z siedzibą w Gliwicach. Firma PGM prowadzi wszechstronną i kompleksową działalność diagnostyczną i terapeutyczną schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Dyrekcja szpitala św. Barbary w Sosnowcu wypowiedziała firmie umowę. Natychmiast władze Sosnowca złożyły spółce propozycję realizowania usług kardiologicznych w szpitalu w Zagórzu. Rozpisano konkurs. PGM wzięła w nim udział i od stycznia przyszłego roku świadczyć będzie usługi w sosnowieckim szpitalu.

Zbigniew Swoboda nie ukrywa zadowolenia. – Będziemy mieli u siebie specjalistów, którzy bazują na doświadczeniach najlepszych kardiologów zabrzańskich. Mieszkańcy Sosnowca i miast ościennych tylko na tym skorzystają – mówi.

Te informacje potwierdza Dariusz Poloński, rzecznik prasowy PGM. – Lekarze PGM zapewniają stały, 24 godzinny ostry dyżur kardiologiczny z możliwością zastosowania przez całą dobę inwazyjnych metod diagnostycznych i leczniczych. Całodobowa dostępność do diagnostyki i leczenia ma szczególne znaczenie dla chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi, np. ze świeżym zawałem serca, z zawałem serca powikłanym wstrząsem kardiogennym, z niestabilną chorobą wieńcową i po nagłym zatrzymaniu krążenia – informuje.

Dodaje też, że w ubiegłym roku z usług świadczonych przez PGM w szpitalu „górniczym” skorzystało przeszło 2245 osób. Przyjęto 1694 osoby z ostrym zespołem wieńcowym i 551 osób w grupie zabiegów planowanych, takich jak: koronarografia, angiografia, wszczepianie rozrusznika serca.

Do końca sierpnia tego roku PGM przyjęła już 1003 osoby z zawałami serca i 352 na planowane wcześniej zabiegi.

Z danych statystycznych wynika, że 60 procent osób korzystających z usług PGM to mieszkańcy Sosnowca. 20 procent stanowią mieszkańcy okolicznych miast zagłębiowskich i po 10 procent osoby z Katowic i rejonów Małopolski, głównie z Olkusza.

Zanim w styczniu przyszłego roku pierwsi pacjenci skorzystają z usług PGM, firma musi wykonać remont wynajętych pomieszczeń, czyli pierwszego piętra zagórskiego szpitala i sprowadzić tam sprzęt medyczny.

– Nie będzie z tym najmniejszego problemu. Jesteśmy przygotowani do remontu. Projekt adaptacyjny jest już w końcowej fazie. Sprzęt medyczny, będący naszą własnością, zostanie przewieziony ze szpitala św. Barbary – uspokaja Dariusz Poloński. – O kontrakt z NFZ też się nie martwimy. Mamy nadzieję, że będzie on na dotychczasowym poziomie – dodaje.

Szpital Miejski zyska na podpisaniu umowy nie tylko świetnych lekarzy i dobrej jakości usługi. Wynajęcie 555 mkw powierzchni po 75 zł brutto za metr da szpitalowi przychód w wysokości 500 tysięcy złotych, a więc o blisko 20 tysięcy więcej, niż zakładano. Gmina zaoszczędzi natomiast 3 mln 600 tysięcy złotych, które musiałaby wydać na remont i wyposażenie wynajętego piętra.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.