PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyzwania systemu ochrony zdrowia

  • PAP    24 października 2012 - 11:49
Wyzwania systemu ochrony zdrowia

Uregulowanie rynku świadczeniodawców, promowanie jakości oraz kompleksowości leczenia – to niektóre wyzwania dla systemu ochrony zdrowia, jakie wskazała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podczas VIII Forum Rynku Zdrowia.
Pachciarz, która w środę wzięła udział w sesji plenarnej otwierającej dwudniową konferencję w Warszawie podkreśliła, że wszystkie planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia muszą uwzględniać rosnącą liczbę osób starszych w społeczeństwie. Jak wyjaśniła, w ubiegłym roku odsetek osób powyżej 65. roku życia wśród osób hospitalizowanych wyniósł 34 proc., zaś na oddziałach internistycznych powyżej 60 proc.

Prezes NFZ oceniła, że obecnie najistotniejszym wyzwaniem, które stoi przed parlamentem jest skoordynowanie rynku świadczeniodawców. „Jako płatnik publiczny nie jesteśmy w stanie zgodnie z prawem wpłynąć na racjonalny rozwój rynku świadczeniodawców. Potrzebne są rozwiązania ustawowe” – mówiła.

Zwróciła uwagę, że obecnie „jest wiele świadczeń, gdzie rynek jest przesycony i dalszy rozwój jest już nieracjonalny”, jednak brakuje przepisów prawnych, aby ograniczać takie zjawiska.

Jako kolejne wyzwanie wskazała brak systemu opartego na efektywności leczenia. Oceniła, że wprowadzenie jednorodnych grup pacjentów nie podniosło tej efektywności. Zwróciła uwagę, że nadal wiele wizyt u specjalistów kończy się skierowaniem do szpitala, zamiast wykonaniem zabiegu w warunkach ambulatoryjnych.

„Kolejny problem to brak wskaźników jakościowych” – podkreśliła. Dodała, że fundusz obecnie analizuje, czy ma możliwość brania pod uwagę kryteriów jakości przy kontraktowaniu.

Według Pachciarz brakuje ponadto powiązania funkcjonalnego między podstawową opieką zdrowotną i opieką ambulatoryjną, a także diagnostyką. „Podkreślamy rolę kompleksowości, ponieważ mamy poczucie, że pacjent jest w tym systemie zagubiony” – mówiła i zapowiedziała promowanie podmiotów, które zapewniają taka kompleksowość pacjentowi. „Mamy nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w randze ustawowej” – dodała. 

<!-- pagebreak //-->

Przewodniczący senackiej komisji zdrowia Rafał Muchacki przekonywał natomiast, że obecnie priorytetem w systemie ochrony zdrowia jest onkologia.

 

„Onkologia to dziedzina, która wymaga leczenia interdyscyplinarnego, leczenie musi być zaplanowane, a obecnie wiele ośrodków leczy bez planu, robi to co może zrobić u siebie, a potem wysyła do ośrodków specjalistycznych” – mówił. Pozytywnie ocenił zapowiedź resortu zdrowia o planowanej budowie sieci leczenia raka.

Odniósł się także do zapowiedzi o decentralizacji NFZ oraz zwiększeniu kompetencji oddziałów regionalnych funduszu oraz roli wojewodów. „Wojewodowie powinni określać potrzebną ilość łóżek w danym województwie. Nie może być tak, że tworzą się kolejne placówki zdrowia i każda z nich może podpisywać kontrakt z NFZ” – ocenił. Jednak zastrzegł, że uregulowanie tego rynku to trudne wyzwanie.

Natomiast przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) podkreślił, że obecnie trudno ocenić, czy zapowiadane przez ministra zmiany systemu m.in. decentralizacja NFZ, większe kompetencje wojewodów, sieć szpitali lub nowa agencja wyceny świadczeń to rozwiązania, które idą w dobrym kierunku, ponieważ nie przedstawiono jeszcze ich szczegółów.

Piecha mówił też o działającej od początku roku ustawie refundacyjnej, z której niezadowoleni są według niego pacjenci, lekarze, hurtownie, producenci i farmaceuci, a „zadowolony jest jedynie rząd”.

Skrytykował także ustawę o działalności leczniczej i brak analizy efektów dotychczasowych przekształceń szpitali w spółki. „Nadrzędnym celem władz publicznych powinien być równy dostęp do świadczeń, a nie wynik finansowy placówek medycznych” – zaznaczył.

Natomiast prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz przypomniał, że lekarze od dawna zabiegają o decentralizację NFZ. Podkreślał, że dobre rozwiązania można stworzyć tylko w ramach dialogu ze środowiskami uczestniczącymi w systemie, którego obecnie brakuje. Jak ocenił brakuje także osobistego zaangażowania i nadzoru premiera nad sprawami systemu ochrony zdrowia.

Hamankiewicz zwracał też uwagę na zbyt małą liczbę kształconych lekarzy przy rosnących potrzebach systemu ochrony zdrowia związanych ze starzeniem się społeczeństwa.

Podczas dwudniowego VIII Forum Rynku Zdrowia zaplanowano kilkanaście sesji dotyczących m.in. organizacji, finansów i zarządzania w ochronie zdrowia, jak też terapii w wybranych dziedzinach medycyny. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.