Wyzwania systemu ochrony zdrowia

Uregulowanie rynku świadczeniodawców, promowanie jakości oraz kompleksowości leczenia – to niektóre wyzwania dla systemu ochrony zdrowia, jakie wskazała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podczas VIII Forum Rynku Zdrowia.
Wyzwania systemu ochrony zdrowia
Pachciarz, która w środę wzięła udział w sesji plenarnej otwierającej dwudniową konferencję w Warszawie podkreśliła, że wszystkie planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia muszą uwzględniać rosnącą liczbę osób starszych w społeczeństwie. Jak wyjaśniła, w ubiegłym roku odsetek osób powyżej 65. roku życia wśród osób hospitalizowanych wyniósł 34 proc., zaś na oddziałach internistycznych powyżej 60 proc.

Prezes NFZ oceniła, że obecnie najistotniejszym wyzwaniem, które stoi przed parlamentem jest skoordynowanie rynku świadczeniodawców. „Jako płatnik publiczny nie jesteśmy w stanie zgodnie z prawem wpłynąć na racjonalny rozwój rynku świadczeniodawców. Potrzebne są rozwiązania ustawowe” – mówiła.

Zwróciła uwagę, że obecnie „jest wiele świadczeń, gdzie rynek jest przesycony i dalszy rozwój jest już nieracjonalny”, jednak brakuje przepisów prawnych, aby ograniczać takie zjawiska.

Jako kolejne wyzwanie wskazała brak systemu opartego na efektywności leczenia. Oceniła, że wprowadzenie jednorodnych grup pacjentów nie podniosło tej efektywności. Zwróciła uwagę, że nadal wiele wizyt u specjalistów kończy się skierowaniem do szpitala, zamiast wykonaniem zabiegu w warunkach ambulatoryjnych.

„Kolejny problem to brak wskaźników jakościowych” – podkreśliła. Dodała, że fundusz obecnie analizuje, czy ma możliwość brania pod uwagę kryteriów jakości przy kontraktowaniu.

Według Pachciarz brakuje ponadto powiązania funkcjonalnego między podstawową opieką zdrowotną i opieką ambulatoryjną, a także diagnostyką. „Podkreślamy rolę kompleksowości, ponieważ mamy poczucie, że pacjent jest w tym systemie zagubiony” – mówiła i zapowiedziała promowanie podmiotów, które zapewniają taka kompleksowość pacjentowi. „Mamy nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w randze ustawowej” – dodała. 

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE