PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzmocnią kadry medyczne dzięki stypendiom

  • Rynek Zdrowia (Katarzyna Rożko)    10 kwietnia 2013 - 13:26
Wzmocnią kadry medyczne dzięki stypendiom

Powiaty iławski i kwidzyński wspomagają studentów kierunków lekarskich stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie. W zamian po zakończeniu studiów, młodzi lekarze odpracowują okres pobierania pomocy materialnej w szpitalu należącym do powiatu.
Eksperci uważają, że idea ta, stosowana już szeroko w biznesie, jest godna naśladowania i korzystna dla powiatowych placówek i samych studentów medycyny.

Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Iławskiego z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie pomocy materialnej przyznawanej studentom kształcącym się na kierunku lekarskim - na podst. art. 12 pkt 11 ustawy o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r. oraz art. 173a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym - studenci kierunku lekarskiego mogą liczyć na pomoc materialną w czasie studiów.

O pomoc ubiegać się mogą studenci III-VI roku na kierunku lekarskim, stale zamieszkali na terenie powiatu iławskiego. Jak podaje starostwo w Iławie, w 2012 r. przyszli lekarze mogli liczyć na stypendium w wys. 1000 zł przez okres 9 miesięcy tj. od 1 października danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku. Dotychczas z pomocy materialnej skorzystały cztery osoby.

Student podpisuje ze starostwem umowę, zgodnie z którą po zakończeniu studiów i odbyciu stażu, musi ''odpracować'' w szpitalu powiatowym podległym starostwu (na warunkach ogólnych proponowanych przez szpital) okres równoważny temu jak długo pobierał stypendium.

- Stypendia są częścią polityki odnowy iławskiego szpitala. Uznaliśmy, że równie ważna jak remonty i unowocześnianie wyposażenia lecznicy jest polityka kadrowa. Obok stypendiów dla studentów kierunku lekarskiego, na wsparcie materialne w wys. 1000 zł miesięcznie mogą liczyć również rezydenci. Będą je otrzymywać przez okres całej rezydentury - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bernadeta Hordejuk, doradca starosty iławskiego.

Jak podkreśla, w odróżnieniu od pomocy materialnej dla studentów, pomoc dla rezydentów dotyczy młodych lekarzy z całej Polski.

- Szpital Powiatowy w Iławie prowadzi rezydentury na większości oddziałów. Zależało nam, by połączyć doświadczenie z młodością. To właśnie z młodymi lekarzami w szpitalu pojawiają się nowe technologie, nowoczesne techniki operacyjne, informatyzacja. Obie strony mogą czerpać od siebie to, co najlepsze - mówi Bernadeta Hordejuk.

Wyjaśnia, że starostwo nie może bezpośrednio udzielić wsparcia finansowego rezydentom. Może jednak jako organ założycielski wspomagać dotacjami szpital, a ten z kolei wydatkuje je zgodnie z potrzebami. W 2012 r. iławski szpital na stypendia dla rezydentów przeznaczył 50 tys. zł.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.