XII Forum Rynku Zdrowia, Konstanty Radziwiłł: Komercjalizacja nie rozwiąże problemów ochrony zdrowia

Rok temu zadeklarowałem, że moją misją jest przywrócenie ochronie zdrowia charakteru służby. Słowa te podtrzymuję, podkreślając, że idzie za nimi głęboka potrzeba zmian myślenia o systemie - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas debaty inaugurującej XII Forum Rynku Zdrowia.
XII Forum Rynku Zdrowia, Konstanty Radziwiłł: Komercjalizacja nie rozwiąże problemów ochrony zdrowia
Konstanty Radziwiłł (fot.wnp.pl)

Tegoroczne XII Forum Rynku Zdrowia zainaugurowała debata "Służba zdrowia czy ochrona zdrowia - znacznie więcej niż spór o słowa".

- Znaczna większość z nas (środowiska medycznego - red.) widzi system ochrony zdrowia przez pryzmat tych, którzy w nim pracują, mają interesy, którzy za niego odpowiadają i w różny sposób są zaangażowani w jego organizację. Bardzo niewielu jest takich w tej dyskusji, którzy po prostu z niego korzystają - zauważył Konstanty Radziwiłł.

Służba, nie praca

Jak dodał minister w dyskusji o systemie nie chodzi o słowa: - Chodzi o pewien problem, na który zwracam uwagę od samego początku, gdy zostałem ministrem zdrowia. Dzisiaj akurat jest rok od wyborów i jestem szczęśliwy, że ten temat tutaj pada - powiedział Radziwiłł.

Minister stwierdził, że jest przekonany, iż gdyby nie to, że już w pierwszym dniu po objęciu teki ministra zdrowia opowiedział się za realizacją "służby" w systemie, to tego tematu by teraz nie było.

- Rok temu zadeklarowałem, że moją misją jest przywrócenie ochronie zdrowia charakteru służby. Słowa te po roku podtrzymuję, podkreślając, że idzie za nimi głęboka potrzeba zmian myślenia o systemie - powiedział szef resortu zdrowia.

Komercjalizacja systemu

- W ciągu ostatnich lat decydenci wierzyli, ze sytuację poprawi komercjalizacja systemu, a także poszczególnych jego jednostek, prywatyzacja, wprowadzenie zasad obowiązujących w gospodarce. Okazuje się jednak, że stosowanie zasad rynkowych nie rozwiązało starych problemów, a na pewno przysporzyło nowych - podsumował Radziwiłł.

Radziwiłł mówił także, że dążenie do zysku w służbie zdrowia generuje podział na pacjentów opłacalnych i tych, do których leczenia trzeba dokładać.
- Ten sposób myślenia ja po prostu odrzucam. Zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o obszarze, który jest finansowany ze środków publicznych - tłumaczył.

Więcej o Forum na rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ja też nie rozwiążę problemów służby zdrowia - no ale jestem Ministrem i moja babcia się z tego cieszy.

franek, 2016-10-27 09:50:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE