PARTNER PORTALU
  • BGK

XII Forum Rynku Zdrowia, Konstanty Radziwiłł: Komercjalizacja nie rozwiąże problemów ochrony zdrowia

  • RynekZdrowia.pl    26 października 2016 - 14:10
XII Forum Rynku Zdrowia, Konstanty Radziwiłł: Komercjalizacja nie rozwiąże problemów ochrony zdrowia
Konstanty Radziwiłł (fot.wnp.pl)

Rok temu zadeklarowałem, że moją misją jest przywrócenie ochronie zdrowia charakteru służby. Słowa te podtrzymuję, podkreślając, że idzie za nimi głęboka potrzeba zmian myślenia o systemie - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas debaty inaugurującej XII Forum Rynku Zdrowia.
Tegoroczne XII Forum Rynku Zdrowia zainaugurowała debata "Służba zdrowia czy ochrona zdrowia - znacznie więcej niż spór o słowa".

- Znaczna większość z nas (środowiska medycznego - red.) widzi system ochrony zdrowia przez pryzmat tych, którzy w nim pracują, mają interesy, którzy za niego odpowiadają i w różny sposób są zaangażowani w jego organizację. Bardzo niewielu jest takich w tej dyskusji, którzy po prostu z niego korzystają - zauważył Konstanty Radziwiłł.

Służba, nie praca

Jak dodał minister w dyskusji o systemie nie chodzi o słowa: - Chodzi o pewien problem, na który zwracam uwagę od samego początku, gdy zostałem ministrem zdrowia. Dzisiaj akurat jest rok od wyborów i jestem szczęśliwy, że ten temat tutaj pada - powiedział Radziwiłł.

Minister stwierdził, że jest przekonany, iż gdyby nie to, że już w pierwszym dniu po objęciu teki ministra zdrowia opowiedział się za realizacją "służby" w systemie, to tego tematu by teraz nie było.

- Rok temu zadeklarowałem, że moją misją jest przywrócenie ochronie zdrowia charakteru służby. Słowa te po roku podtrzymuję, podkreślając, że idzie za nimi głęboka potrzeba zmian myślenia o systemie - powiedział szef resortu zdrowia.

Komercjalizacja systemu

- W ciągu ostatnich lat decydenci wierzyli, ze sytuację poprawi komercjalizacja systemu, a także poszczególnych jego jednostek, prywatyzacja, wprowadzenie zasad obowiązujących w gospodarce. Okazuje się jednak, że stosowanie zasad rynkowych nie rozwiązało starych problemów, a na pewno przysporzyło nowych - podsumował Radziwiłł.

Radziwiłł mówił także, że dążenie do zysku w służbie zdrowia generuje podział na pacjentów opłacalnych i tych, do których leczenia trzeba dokładać.
- Ten sposób myślenia ja po prostu odrzucam. Zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o obszarze, który jest finansowany ze środków publicznych - tłumaczył.

Więcej o Forum na rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • franek, 2016-10-27 09:50:18

    Ja też nie rozwiążę problemów służby zdrowia - no ale jestem Ministrem i moja babcia się z tego cieszy.