PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Białorusią pozyskają pieniądze dla szpitali

  • PAP    17 listopada 2010 - 15:16
Z Białorusią pozyskają pieniądze dla szpitali

Szpitale z Białegostoku i Grodna na Białorusi chcą wspólnie pozyskać 4 mln euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 na sprzęt do leczenia raka i gruźlicy.
Przygotowane wspólnie wnioski oceni ostatecznie w przyszłym tygodniu komitet monitorujący programu, który w dniach 22-23 listopada będzie obradował w Białowieży (Podlaskie) - poinformowali w środę dziennikarzy w Białymstoku odpowiedzialny za służbę zdrowia wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski oraz konsul generalny Republiki Białoruś w Białymstoku Aleksander Bierebienia.

Trzy projekty złożyły we współpracy ze szpitalem klinicznym w Grodnie na Białorusi podlaskie szpitale: Białostockie Centrum Onkologii, szpital wojewódzki w Białymstoku oraz specjalistyczny szpital gruźliczy w Białymstoku.

Wartość każdego z tych projektów to około 1,5 mln euro, czyli maksymalna kwota jaką przewiduje konkurs. Z UE szpitale mogą pozyskać 90 proc. wartości projektu, reszta to wkład własny szpitali. Wszystkie projekty mają służyć poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców pogranicza polsko-białoruskiego.

W ramach projektów w Białostockim Centrum Onkologii, jedynej takiej placówce w Podlaskiem, ma zostać kupiony sprzęt do badań histopatologicznych w leczeniu raka piersi i jelita grubego. W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku zostanie kupiony sprzęt do diagnostyki cyfrowej, który trafi do nowego bloku operacyjnego w szpitalu, którego budowa właśnie się rozpoczęła. Szpital gruźliczy w Białymstoku ma się wzbogacić o aparaturę laboratoryjną do specjalistycznych badań.

W szpitalu w Grodnie - jak tłumaczył konsul Bierebienia - powstaną oddziały szpitalne: onkologiczny, gruźliczy. Projekty przewidują też wymianę doświadczeń między lekarzami, seminaria, szkolenia. Konsul dodał, iż strona białoruska jest bardzo zadowolona z dotychczasowej współpracy i liczy, że będzie się ona rozwijać.

Wicekonsul Natalia Miśkiewicz podkreśliła, że współpraca polsko-białoruska we wspólnym pozyskiwaniu środków z UE dopiero się rozpoczęła. Mówiła też, że Białorusini chętnie podpatrują jak funkcjonują specjalistyczne zespoły w urzędzie marszałkowskim zajmujące się wnioskami o unijne dotacje i dodała, że warto by podobnie działało to na Białorusi.

Wicemarszałek Bogusław Dębski powiedział, że ze względu na większe doświadczenie w procedurach unijnych, to strona polska odpowiadała teraz za ostateczne przygotowanie wniosków. Podkreślił jednak, że partnerzy z Białorusi wykazali duże zaangażowanie, na czas dostarczali wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki czemu można było przygotować dobre wnioski.

Strony zgodnie podkreślały, że współdziałanie na pewno będzie kontynuowane, bo wkrótce będą ogłaszane w programie współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina kolejne konkursy, a pomysłów na wspólne pozyskanie unijnych pieniędzy nie brakuje.

Czytaj też:

Nowa ginekologia w Szczecinie Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.