PARTNER PORTALU
  • BGK

Za kilka tygodni informacja o kontroli CPR-ów

  • rynekzdrowia.pl    8 grudnia 2011 - 12:18
Za kilka tygodni informacja o kontroli CPR-ów

W ciągu kilku tygodni Najwyższa Izba Kontroli przedstawi informacje z kontroli dotyczącej systemu powiadamiania ratunkowego (Centrów Powiadamiania Ratunkowego) i zarządzania kryzysowego - poinformował dyrektor departamentu porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego NIK Marek Bieńkowski.
Według zapowiedzi nieistniejącego już Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z lutego br., CPR-y miały być gotowe we wszystkich województwach do końca br. Operatorzy mieli dysponować bezpośrednimi połączeniami komputerowymi ze wszystkimi służbami ratowniczymi w województwie. Są jednak opóźnienia.

W środę (7 grudnia), podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Konieczność zmiany przepisów ma związek z opóźnieniami w uruchomieniu na terenie całego kraju Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112).

W myśl projektu wojewoda będzie mógł powierzyć m.in. straży pożarnej lub policji wykonywanie zadań centrum powiadamiania ratunkowego, na terenie nieobsługiwanym przez CPR-y, nie dłużej jednak, niż do 31 grudnia 2013 r.

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, do tego czasu działalność tworzonych centrów powiadamiania ratunkowego będzie stopniowo rozszerzana o kolejne powiaty. Jednakże wobec różnego stopnia zaawansowania projektów teleinformatycznych, cały system nie będzie mógł być uruchomiony w jednym terminie. "Istotną przeszkodę stanowi różnorodna infrastruktura w zakresie łączności radiowej bądź jej brak" - napisano w uzasadnieniu.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji Jarosław Zieliński (PiS) zarzucił rządowi nieudolność w uruchamianiu systemu powiadamiania ratunkowego. Pytał, jaka jest gwarancja, że do końca 2013 r. system zostanie zbudowany.

Wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy zapewnił, że system powiadamiania ratunkowego jest mocno zaawansowany.

- Był testowany i wykazał pewne minusy, które trzeba usunąć. Projekt został przygotowany w poprzedniej kadencji. Czekał w ministerstwie na nową kadencję i obecnie niezwłocznie go przedkładamy - wyjaśnił wiceszef MSW.

Obecny na posiedzeniu komisji dyrektor departamentu porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego NIK Marek Bieńkowski poinformował, że w ciągu kilku tygodni Sejm otrzyma informację z zakończonej już kontroli dotyczącej problematyki zarządzania kryzysowego.

W połowie lutego MSWiA poinformowało, że Centra Powiadamiania Ratunkowego będą gotowe we wszystkich województwach do końca 2011 r. Z kolei na początku października informowano, że do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla wojewódzkich CPR-ów. Dzięki temu możliwa będzie dokładniejsza lokalizacja zgłoszeń.

Pierwsze w Polsce CPR działa od kwietnia 2009 r. w Małopolsce (zabierz głos/oceń marszałka) i obsługuje Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta) oraz powiat krakowski (ponad 1,1 mln mieszkańców). Pracownicy małopolskiego CPR odbierają dziennie średnio około 1 tys. połączeń, z czego większość to połączenia na numer 112, a reszta - na nr 998.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.