Za mało pieniędzy na leczenie nieubezpieczonych. 300 mln zamiast 900?

Ministerstwo Zdrowia zakończyło konsultacje dotyczące przepisów umożliwiających finansowanie świadczeń dla nieubezpieczonych z dotacji budżetowej. Naczelna Izba Lekarska wskazuje, że kwota przeznaczona na ten cel jest zbyt mała.
Za mało pieniędzy na leczenie nieubezpieczonych. 300 mln zamiast 900?
Rząd proponuje 320 mln zł na leczenie nieubezpieczonych. Fot. Fotolia

Rząd pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ma on wprowadzić przepis przejściowy, umożliwiający finansowanie świadczeń dla nieubezpieczonych z dotacji budżetowej. Wyniesie ona 320,23 mln zł rocznie, a jej przekazywanie miałoby następować co miesiąc w 12 transzach.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski informuje, że do 22 czerwca były zbierane owoce konsultacji społecznych, Ministerstwo Zdrowia zapozna się z nimi i w połowie lipca zaprezentuje samorządom ostateczny kształt zmian w ustawie z uwzględnieniem konsultacji społecznych.

– Projekt dotyczy bardzo ważnego elementu, czyli wprowadzenia przepisów, które będą umożliwiały pokrycie z budżetu państwa kosztów świadczeń kierowanych w publicznym systemie ochrony zdrowia do osób nieubezpieczonych. Ta sprawa wymaga pilnego rozstrzygnięcia – wyjaśnia Cezary Cieślukowski.

320 mln zł na leczenie nieubezpieczonych to zbyt mało

Z zaproponowaną w projekcie ustawy kwotą 320 mln zł nie zgadza się Naczelna Izba Lekarska.

– Kwota wskazana w art. 2 projektu ustawy (320,23 mln zł rocznie) jest zbyt mała. Tym bardziej że w uzasadnieniu projektu ustawy nie wskazano sposobu wyliczenia tej kwoty, a Narodowy Fundusz Zdrowia w niedalekiej przeszłości wskazywał kwotę 900 mln zł jako niezbędną do pokrycia kosztów leczenia osób nieubezpieczonych – twierdzi Naczelna Izba Lekarska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE