PARTNER PORTALU
  • BGK

Za mało pieniędzy na leczenie nieubezpieczonych. 300 mln zamiast 900?

  • bad    28 czerwca 2015 - 07:49
Za mało pieniędzy na leczenie nieubezpieczonych. 300 mln zamiast 900?
Rząd proponuje 320 mln zł na leczenie nieubezpieczonych. Fot. Fotolia

Ministerstwo Zdrowia zakończyło konsultacje dotyczące przepisów umożliwiających finansowanie świadczeń dla nieubezpieczonych z dotacji budżetowej. Naczelna Izba Lekarska wskazuje, że kwota przeznaczona na ten cel jest zbyt mała.
Rząd pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ma on wprowadzić przepis przejściowy, umożliwiający finansowanie świadczeń dla nieubezpieczonych z dotacji budżetowej. Wyniesie ona 320,23 mln zł rocznie, a jej przekazywanie miałoby następować co miesiąc w 12 transzach.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski informuje, że do 22 czerwca były zbierane owoce konsultacji społecznych, Ministerstwo Zdrowia zapozna się z nimi i w połowie lipca zaprezentuje samorządom ostateczny kształt zmian w ustawie z uwzględnieniem konsultacji społecznych.

– Projekt dotyczy bardzo ważnego elementu, czyli wprowadzenia przepisów, które będą umożliwiały pokrycie z budżetu państwa kosztów świadczeń kierowanych w publicznym systemie ochrony zdrowia do osób nieubezpieczonych. Ta sprawa wymaga pilnego rozstrzygnięcia – wyjaśnia Cezary Cieślukowski.

320 mln zł na leczenie nieubezpieczonych to zbyt mało

Z zaproponowaną w projekcie ustawy kwotą 320 mln zł nie zgadza się Naczelna Izba Lekarska.

– Kwota wskazana w art. 2 projektu ustawy (320,23 mln zł rocznie) jest zbyt mała. Tym bardziej że w uzasadnieniu projektu ustawy nie wskazano sposobu wyliczenia tej kwoty, a Narodowy Fundusz Zdrowia w niedalekiej przeszłości wskazywał kwotę 900 mln zł jako niezbędną do pokrycia kosztów leczenia osób nieubezpieczonych – twierdzi Naczelna Izba Lekarska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.