PARTNER PORTALU
  • BGK

Za zabiegi okulistyczne zapłaci zamiast NFZ miasto

  • PAP    22 maja 2012 - 19:04
Za zabiegi okulistyczne zapłaci zamiast NFZ miasto

Oddział Okulistyki Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, pomimo braku kontraktu z NFZ, będzie znowu przyjmować pacjentów. Lokalne władze przekazały 100 tys. zł z budżetu miasta na leczenie chorych z zaćmą i jaskrą - podały służby prasowe magistratu.
- Od początku nie mogliśmy się pogodzić z brakiem kontraktu z NFZ na prowadzenie okulistyki. Skoro nasze odwołania od decyzji NFZ nie przyniosły skutku, uznałam, że trzeba zapewnić mieszkańcom Rudy Śląskiej szpitalną opiekę okulistyczną - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Władze miasta wraz z zarządem szpitala miejskiego opracowały program leczenia jaskry i operacji zaćmy.

Komercyjna operacja tej ostatniej to koszt około 3500 zł. W Rudzie Śląskiej pacjenci zapłacą tylko niewielką część tej kwoty, około 700 zł - ich odpłatność zostanie zminimalizowana do kosztów zużytych materiałów medycznych. Jeżeli kogoś nie będzie stać na taki wydatek, będzie mógł zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z wnioskiem o dofinansowanie leczenia.

Po przeprowadzonym w styczniu przez NFZ konkursie w zakresie okulistyki szpital w Rudzie Śląskiej nie otrzymał kontraktu na świadczenie usług medycznych w 2012 roku. Tym samym mieszkańcy miasta zostali pozbawieni możliwości leczenia w rudzkim szpitalu.

- Schorzenia okulistyczne, a zwłaszcza zaćma, dotyczą najczęściej pacjentów w starszym wieku i często już schorowanych, dla których szukanie leczenia w sąsiednich miastach jest bardzo problematyczne. Wsparcie finansowe oddziału okulistyki przez miasto pozwoli zabezpieczyć leczenie okulistyczne najbardziej potrzebującym mieszkańcom Rudy Śląskiej - powiedział Sławomir Święchowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

W ubiegłym roku w oddziale okulistycznym rudzkiej placówki wykonano 591 operacji zaćmy w ramach kontraktu z NFZ oraz 36 zabiegów komercyjnych. Hospitalizacji poddano 885 pacjentów.

Przekazane przez prezydent miasta 100 tys. zł szpital planuje przeznaczyć w 90 proc. na leczenie zaćmy. Szacuje się, że w ciągu siedmiu miesięcy rudzcy specjaliści przeprowadzą ok. 170 operacji. Pozostałe 10 proc. dofinansowania szpital przeznaczy na program jaskrowy - wizyty kontrolne i diagnostyczne oraz leczenie operacyjne.

Rudzka okulistyka jest dobrze wyposażona. W latach 2004 - 2008 władze miasta przeznaczyły około dwóch mln zł na zakup sprzętu dla tego oddziału. Ze środków budżetu miasta zakupiono m.in. sprzęt medyczny i wyposażenie oddziału, wybudowano salę operacyjną oraz przystosowano pomieszczenia na potrzeby okulistyki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.