PARTNER PORTALU
  • BGK

Zablokowanie przekształceń szpitali kosztuje. Rachunek dostanie samorząd?

  • JL    11 stycznia 2016 - 10:20
Zablokowanie przekształceń szpitali kosztuje. Rachunek dostanie samorząd?
Samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy. Fot. Pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej.
Była to flagowa ustawa PO w ramach tzw. rządowego pakietu zdrowotnego. Jej efektem była komercjalizacja ochrony zdrowia, którą PiS chce obecną zmianą zablokować.

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie 1 lipca 2011 r. Mówiła, że samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia go w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji. Natomiast samorządy, które zdecydują się na przekształcenie, mogą skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. 

W ten sposób, stosując metodę kija i marchewki, zamierzano rozwiązać problem zadłużenia. Rosło niepokojąco. W pierwszym kwartale 2011 r. wynosiło ponad 9,9 mld zł, a w pierwszym kwartale 2012 r. przekroczyło już 10,5 mld zł.

Według najnowszych, oficjalnych danych MZ (za III kw. 2015 r.) zobowiązania SPZOZ-ów ogółem wyniosły 10,9 mld zł, a zobowiązania wymagalne osiągnęły w tym czasie wartość ponad 2 mld zł (w tym 1 307 791 tys. zł przypadało na SPZOZ-y utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego). Jeśli więc chodzi o efekt oddłużeniowy ustawy o działalności leczniczej – nic z tego nie wyszło.

 Obecne propozycje zachowują zasadę odpowiedzialności podmiotu tworzącego za funkcjonowanie SPZOZ – podkreśla MZ. Jednakże „w przypadku gdy SPZOZ nie może pokryć ujemnego wyniku finansowego we własnym zakresie – podmiot tworzący będzie zobowiązany do pokrycia ujemnego wyniku finansowego podmiotu leczniczego, przy zachowaniu dotychczasowej jego formy organizacyjno-prawnej (SPZOZ)”.

Zatem należności muszą zostać uregulowane, ale sposobem prowadzącym do tego nie będzie już przekształcenie w spółkę i skorzystanie z możliwości umorzenia przez państwo zobowiązań publicznoprawnych (wobec ZUS czy Izby Skarbowej).

Więcej tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.