PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabraniają leczyć za pieniądze

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 maja 2011 - 06:23
Zabraniają leczyć za pieniądze

Szpital mający umowę z NFZ, nawet jeśli jest spółką, nie będzie mógł świadczyć odpłatnie tych samych usług co w kontrakcie. Taki przepis dodano do ustawy o działalności leczniczej.
Oznacza to, że od 1 lipca znacznie trudniej będzie się leczyć, płacąc z własnej kieszeni. Dotąd taki zapis obowiązywał tylko publiczne placówki, co dodatkowo motywowało samorządy do przekształcania je w spółki – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Idea, choć może i szczytna, oznaczać będzie, że jeśli w prywatnym czy samorządowym szpitalu nie można operować, bo skończył się kontrakt lub są długie kolejki, to za pieniądze też nie będzie można wykonać operacji.

Część szefów placówek ma już pomysł, jak ominąć zapis. W ramach szpitala będą musiały działać dwie firmy, z dwoma osobnymi systemami rozliczeń. To doda im biurokratycznych obowiązków i podniesie koszty.

Ta sama ustawa poza kijem ma też dla spółek marchewkę. Znosi podział na publiczne i niepubliczne placówki i zastępuje przepisy, które preferencyjnie traktowały samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • horror zdrowia, 2011-05-24 10:21:17

    Jak mozna zniesc urzedniczo podzial na szpitale publiczne i niepubliczne ? To tak jakby zniesc wlasnosc prywatna ... a paru juz bylo co tego probowali. No i widac wreszcie jak rzad i jego urzednicy torpeduja ochrone zdrowia w Polsce. Jesli za pieniadze nie mozna leczyc, to co dalej ????
  • Eterno Vagabundo, 2011-05-24 07:43:45

    Jeśli nie pieniądze We wnętrzu sakiewki, To trzeba w niej będzie, Mieć nać od marchewki.