PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: Lecznice podległe marszałkowi odwołują się ws. sieci szpitali

  • PAP/JS    29 czerwca 2017 - 18:16
Zachodniopomorskie: Lecznice podległe marszałkowi odwołują się ws. sieci szpitali
Protesty mają złożyć szpital w szczecińskich Zdrojach, Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne w Szczecinie i Szpital Regionalny w Kołobrzegu (fot.pixabay.com)

Trzy placówki medyczne podległe zachodniopomorskiemu marszałkowi złożą odwołania ws. regionalnej sieci szpitali - poinformowały służby prasowe marszałka. Jak podały, nie wszystkie realizowane do tej pory świadczenia zostały zawarte w przedstawionym systemie.
• Z wykazu wynika, że nie wszystkie profile, rodzaje i zakresy świadczeń przewidziane do podstawowego systemu zabezpieczenia szpitalnego realizowane do tej pory przez podległe marszałkowi placówki zostały zawarte w systemie - podał zachodniopomorski urząd marszałkowski.

•  Protesty mają złożyć szpital w szczecińskich Zdrojach, Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne w Szczecinie i Szpital Regionalny w Kołobrzegu.

W Zachodniopomorskiem do sieci weszło 29 szpitali udzielających całodobowych świadczeń, dysponujących izbami przyjęć lub szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Do sieci nie weszło w województwie osiem placówek.

Z wykazu wynika, że nie wszystkie profile, rodzaje i zakresy świadczeń przewidziane do podstawowego systemu zabezpieczenia szpitalnego realizowane do tej pory przez podległe marszałkowi placówki zostały zawarte w systemie - podał zachodniopomorski urząd marszałkowski.

Protesty mają złożyć szpital w szczecińskich Zdrojach, Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne w Szczecinie i Szpital Regionalny w Kołobrzegu.

Czytaj też: NFZ ogłosił listę placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali

Jak poinformowały służby prasowe, szpital w Zdrojach zakwalifikowano do poziomu szpitali pediatrycznych, ale zabrakło w wykazie świadczeń oddziału neonatologii, oddziału okulistyki dla dzieci, poradni leczenia zeza dzieci, a także poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci. Wykaz ma także nie uwzględniać oddziałów szpitalnych dla dorosłych.

Dyrektor zachodniopomorskiego NFZ Dariusz Ruczyński powiedział jeszcze w środę (28 czerwca), przedstawiając kształt sieci w regionie, że w szpitalu w Zdrojach w zakresach interny i urologii zostaną ogłoszone konkursy uzupełniające.

"Dodatkowo w Zdrojach nie kwalifikują się oddział otolaryngologii jednego dnia i okulistyki jednego dnia; tutaj również ogłosimy konkursy. Sprofilujemy te konkursy do okulistyki dziecięcej i otolaryngologii dziecięcej z tego względu, że ten szpital wchodzi do sieci jako jedyny w województwie szpital pediatryczny" - dodał Ruczyński.

Według urzędu marszałkowskiego w Szpitalu Regionalnym w Kołobrzegu do sieci nie weszła poradnia onkologiczna, natomiast Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie zakwalifikowano do poziomu szpitali onkologicznych, ale w wykazie profili nie znalazły się poradnia dermatologii i poradnia ginekologiczna. Jak podkreślono, Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie został przypisany do poziomu szpitali pulmonologicznych, ale niejednoznaczne jest dalsze funkcjonowanie poradni gruźlicy i chorób płuc zlokalizowanych poza gminą Koszalin.

"Sieć szpitali nie rozwiązuje najważniejszej kwestii, a mianowicie kwestii finansowania placówek medycznych. Brak jest ostatecznych, oficjalnych oraz szczegółowych informacji o wysokości ryczałtów, które otrzymają szpitale. Taka sytuacja powoduje, że dyrektorzy na niespełna trzy miesiące przed zmianą systemu finansowania nie wiedzą dokładnie, jakimi funduszami będą dysponować" - napisano w komunikacie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.