PARTNER PORTALU
  • BGK

Zadłużenie szpitali w Polsce: Odliczanie VAT i cesje wierzytelności rozwiążą problem?

  • MN    21 czerwca 2016 - 12:51
Zadłużenie szpitali w Polsce: Odliczanie VAT i cesje wierzytelności rozwiążą problem?

Odliczanie VAT-u i cesje wierzytelności mogłyby postawić szpitale na nogi? (fot. arch.)

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i ekspert Konfederacji Lewiatan uważa, że wprowadzenie możliwości odliczania podatku VAT przez szpitale pomogłoby wyjść im z długów.
W celu zmniejszenia zadłużenia placówek Marek Kowalski proponuje umożliwienie odliczania VAT, co pozwoliłoby na uwolnienie znaczących środków finansowych. Te środki można by przeznaczyć następnie na inwestycje.

Przewodniczący Federacji Polskich Przedsiębiorców wskazuje, że szpitale w Polsce muszą płacić podatek od towarów i usług jako odbiorca finalny. Pozostałe przedsiębiorstwa mają natomiast możliwość odliczenia VAT-u np. przy kupowaniu nowego sprzętu czy rozliczaniu usług.

Czytaj też: Ustawa o działalności leczniczej: Apel Związku Miast Polskich do prezydenta 

– Prywatne i państwowe placówki służby zdrowia, w tym szpitale, nie mogą odliczać VAT. Wynika to z przepisów, które uwolniły usługi medyczne z podatku od towarów i usług. Ich celem było obniżenie kosztów leczenia. Niestety regulacje spowodowały, że podmioty medyczne stały się finalnym płatnikiem podatku i muszą opłacać de facto zakup towarów i usług w cenach brutto  – mówi Marek Kowalski.

– To sprawia, że polskie szpitale muszą ponosić zdecydowanie większe koszty. Nie jest tajemnicą, że działalność medyczna wymaga znaczących nakładów finansowych. Tymczasem zmiana zapisów prawnych pozwoliłaby na oszczędności idące w setki milionów, jak nie miliardy złotych. Wystarczy tylko przypomnieć, że zadłużenie polskich szpitali w październiku 2015 wynosiło ok. 10 mld złotych – dodaje przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zdaniem prezesa FPP, kolejnym sposobem na usprawnienie działania służby zdrowia są płatności z użyciem cesji wierzytelności, gdzie szpital rozlicza się z wykonawcą za pośrednictwem banku. Placówki służby zdrowia mogą w ten sposób rozłożyć płatność na dogodne raty i wynegocjować korzystne oprocentowanie.

Jak zauważa, wyzwaniem jest jednak uzyskanie zgody podmiotu tworzącego szpital. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej taki organ musi udzielić szpitalowi zgody na zawarcie cesji. W przypadku szpitala wojewódzkiego będzie to samorząd województwa, a powiatowego – samorząd powiatu.

W 2014 roku tylko w 22 proc. zamówień pochodzących od placówek służby zdrowia – których wartość wyniosła 182 mln zł – wykorzystano taki model płatności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: