Zagraniczni pacjenci szansą naszych szpitali

Dyrektywa UE ws. transgranicznej opieki zdrowotnej stwarza polskim szpitalom szansę na pozyskanie zagranicznych pacjentów. Konieczne jest stworzenie strategii dot. rozwoju turystki medycznej - uważają eksperci Pracodawców RP.
Zagraniczni pacjenci szansą naszych szpitali

Państwa członkowskie muszą dostosować do dyrektywy przepisy krajowe do 25 października 2013. Nowe prawo UE umożliwia korzystanie ze świadczeń medycznych w innym kraju wspólnoty, a potem zwrot kosztów leczenia do poziomu gwarantowanego w kraju ubezpieczyciela.

Pracodawcy RP podkreślają, że Ministerstwo Zdrowia - pomimo przedstawienia założeń do projektu ustawy wdrażającej dyrektywę - nie przygotowało punktu kontaktowego, informującego pacjentów z zagranicy o kosztach leczenia w Polsce.

Zdaniem Pracodawców RP, polskie szpitale są na tle Europy bardzo konkurencyjne. Jak podkreślają, ich zaletami są: wysoka jakość obsługi, niskie ceny oraz dobrze wyszkolony personel.

Według Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, przykładem dla Polski powinna być Turcja, która odnosi sukcesy w rozwoju turystki medycznej. Jak podkreślają przedstawiciele OSZP, oprócz tradycyjnych świadczeń zdrowotnych, w ramach turystki medycznej oferowane są także np. zabiegi SPA.

Zgodnie z założeniami MZ do projektu wdrażającego dyrektywę, możliwość uzyskania przez pacjentów zwrotu kosztów leczenia w innych państwach EU będzie dotyczyła wyłącznie świadczeń gwarantowanych w kraju ubezpieczenia. Zwrot przysługiwać będzie w wysokości odpowiadającej kwocie refundacji uzyskiwanej przez polskich świadczeniodawców z tytułu udzielenia takiego samego lub zbliżonego świadczenia, jednak nie będzie mógł przekraczać kwoty wydatków rzeczywiście poniesionych przez pacjenta. Wypłatą będzie zajmować się rodzima instytucja ubezpieczeniowa, czyli w przypadku Polski - NFZ.

Szczegółowy tryb składania i realizacji wniosków określony zostanie w rozporządzeniu MZ. Według założeń, pacjent będzie składał wniosek we właściwym oddziale NFZ wraz z rachunkiem od zagranicznego świadczeniodawcy, który wykonał procedurę leczniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Krótko mówiąc całej Europie zacznie opłacać się leczyć w Polsce (może znajdą się desperaci) a nam wręcz przeciwnie. Jeżeli można wierzyć znajdą się zagraniczni desperaci chcący skorzystać z usług naszej opieki zdrowotnej po cenacg zachodnich zupełnie nieprawdopodobne wydaje się nasze Polaków korzys...tanie z tamtejszej słuzby zdrowia przy zwrotach i wycenach naszego NFZ. Jakoś ten mariaż w ochronie zdrowie mnie nie przekonuje. rozwiń

pllo, 2013-04-19 19:32:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE