PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagraniczny bieg po zdrowie

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    8 czerwca 2012 - 07:17
Zagraniczny bieg po zdrowie

Coraz więcej Polaków za pieniądze NFZ leczy się za granicą.
W 2011 r. takich pacjentów było 228, czyli o ponad 30 proc. więcej niż dwa lata wcześniej i o 27 proc. więcej niż przed rokiem – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rekordowa była też w zeszłym roku wysokość wydatków na zagraniczne leczenie: NFZ zapłacił niemal 17,7 mln zł. W pierwszych trzech miesiącach tego roku wydano 40 zgód za 4 mln zł.

Dostają je ci pacjenci, którzy nie mogą leczyć się w kraju – bo danego świadczenia sie u nas nie wykonuje, lub czas oczekiwania na nie jest tak długi, że zagrażałoby to zdrowiu lub życiu. Na leczenie najczęściej wyjeżdżamy do Niemiec (113 przypadków) i Wielkiej Brytanii (44). W dalszej kolejności do Belgii, Austrii, Francji i Holandii (po kilkanaście osób).

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że już za półtora roku, 25 października 2013 r. zacznie obowiązywać dyrektywa umożliwiająca swobodne leczenie w ramach Unii Europejskiej.

Każdy pacjent będzie mógł leczyć się w dowolnym z unijnych krajów, a NFZ mu za to zwróci pieniądze. Ale uwaga – tylko do wysokości kosztów, jakie by za to leczenie fundusz zapłacił w Polsce.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.