PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończono budowę nowego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu

  • PAP    6 listopada 2014 - 16:49
Zakończono budowę nowego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu

30 tys. pacjentów rocznie przyjmie nowy szpital wojewódzki. Wybudowano go w ciągu czterech lat w zachodniej części Wrocławia. W czwartek władze woj. dolnośląskiego poinformowały o zakończeniu inwestycji i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie placówki.
Jak podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, szpital to największa inwestycja samorządu - kosztowała 370 mln zł. Na budowę wydano 240 mln zł, a 130 mln zł zostało przeznaczonych na wyposażenie placówki.

"Taka nowoczesna placówka jest bardzo potrzebna mieszkańcom regionu, ponieważ większość szpitali na Dolnym Śląsku to obiekty przedwojenne i ciągłe ich remontowanie czy unowocześnianie byłoby bardziej kosztowne" - przekonywał marszałek.

Czytaj też: Kolejne szpitale otrzymają wsparcie z RPO

Szpital będzie miał 16 oddziałów, zajmuje powierzchnię 5 hektarów, znajduje się w nim 2500 pomieszczeń. Będzie miał 550 łóżek. Rocznie ma przyjmować ok. 30 tys. pacjentów. Przewidywana liczba zabiegów to 12 tys., a porad ambulatoryjnych - 60 tys.

Oprócz wyposażenia w nowoczesny sprzęt w placówce przewidziano również nowatorskie rozwiązania architektoniczne i medyczne w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czytaj też: Szpital w Żarach zmodernizował oddziały

To m.in. tzw. gorąca platforma, na którą składa się SOR, dział diagnostyki obrazowej, blok operacyjny z 10 salami oraz oddziały anestezjologii i intensywnej terapii.

Platforma ma własny ciąg komunikacyjny razem z lądowiskiem helikopterów i podjazdem dla karetek. Dzięki temu pacjenci SOR będą szybciej diagnozowani i operowani.

Uruchomienie nowego szpitala zaplanowano na marzec 2015 r. Przeniesiony zostanie tam Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej. Obecnie ta placówka działa w dwóch obiektach w różnych częściach Wrocławia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • barcelona321, 2014-11-10 14:12:32

    Wraca stare - przecież w tym szpitalu trwają jeszcze prace, pierwsi pacjenci pojawią się za kilka miesięcy dopiero.. Uczciwa, szanująca wyborców, kampania wyborcza powinna być pełna, reprezentatywna - prezentacja kandydatów nie może ograniczać się wyłącznie do sukcesów i obietnic (często na po...ziomie wyłącznie pobożnych życzeń ), ukrywając nieprawidłowości, błędy, świadome działanie na szkodę regionu, niekompetencje, nieuczciwość. A tego jest wiele w przypadku samorządu województwa dolnośląskiego – i trzeba o tym mówić, nikt nie ma prawa tego ukrywać. Może i trudno automatycznie uwierzyć, że liderzy mogą wykorzystywać w tym celu swoją władzę, ponadto bezwzględnie, napastliwie i przy pomocy kłamstw, upokarzać ludzi tylko dlatego, że nie akceptują zła, patologii, bezkarności. Nadużywając swojej formalnej pozycji, siły wobec kogoś słabszego, bezsilnego, osoby fizycznej tylko dlatego, że protestują przeciwko złu w sferze publicznej.. Tak właśnie jest w sejmiku (SWD) oraz urzędzie marszałkowskim(UMWD) – kuriozalne, kompromitujące przykłady i fakty – do dyspozycji, bo to one są najważniejsze i decydujące. Podobnie w równie oburzającej sprawie czyli świadomym i konsekwentnym okłamywaniu Dolnoślązaków w ważnych dla nich sprawach dotyczących rozwoju regionu. Mentalność i klimaty czasów dawno już minionych wracają – niestety Jeżeli liderzy samorządu mają zamiar to kwestionować to równocześnie powinni mieć cywilną odwagę, aby zrobić to osobiście, najlepiej publicznie, konfrontując się z faktami i dowodami, rzetelnie i uczciwie. Dowody – do dyspozycji – może nie spektakularne, aferalne, ale niemniej toksyczne dla życia publicznego, interesów regionu, jego rozwoju. Więcej - blog.region.wrock.pl  rozwiń