PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończono budowę szpitala w Słupsku

  • PAP    26 września 2011 - 12:08
Zakończono budowę szpitala w Słupsku

Zakończono trwającą 25 lat budowę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
Dyrektor placówki Ryszard Stus otrzymał w poniedziałek od władz województwa symboliczny klucz do budynku w postaci karty magnetycznej.

Czytaj też: Słupsk: nie widać końca budowy szpitala

Budowa słupskiego szpitala pochłonęła łącznie 329 mln zł. W latach 1986 – 1999 Skarb Państwa wydał na nią prawie 34 mln z ł. Pozostałe pieniądze pochodziły z kasy samorządu woj. pomorskiego, który przejął budowę. 18,5 mln zł na szpital wyłożyło miasto Słupsk.

Czytaj też: Kończ waść – 25 lat budowy szpitala

Większość prac budowlanych wykonano po 2007 r., kiedy to samorząd woj. pomorskiego zdecydował o kontynuowaniu inwestycji i podpisał umowę z nowym, wyłonionym w przetargu wykonawcą, którym było konsorcjum spółek Grupy 3J z Warszawy i Architekton z Łodzi. Stworzony w latach 80. projekt szpitala zmieniono wówczas tak, aby obiekt spełniał wymogi Unii Europejskiej.

Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk powiedział w poniedziałek, że była to „największa inwestycja w historii pomorskiego samorządu”.

Prezydent Słupska Maciej Kobyliński (zabierz głos/oceń prezydenta) przyznał, że w historii budowy szpitala były monety, w których nie spodziewał się, że dojdzie do zakończenia inwestycji. Uczestniczący w uroczystości marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, w latach 2001 – 2005 członek zarządu woj. pomorskiego, przyznał, że w tamtym czasie miał wrażenie, iż budowa słupskiego szpitala będzie trwała jeszcze 20 lat.

W nowym szpitalu będzie 520 łóżek. Szpital został wyposażony w nowoczesny sprzęt o łącznej wartości 87 mln zł. Pieniądze na wyposażenie placówki pochodziły z budżetu województwa pomorskiego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz unijnych funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Regionalnego Programu Operacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.