PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamieszanie wokół łączenia szpitali

  • Rynek Zdrowia (Daniel Mieczkowski)    6 lutego 2012 - 08:30
Zamieszanie wokół łączenia szpitali

Zarząd Województwa Wielkopolskiego rozważa połączenie zadłużonego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie z Wojewódzkim Szpitalem Neuropsychiatrycznym im. Oskara Bielawskiego w Kościanie.
Personel leszczyńskiej lecznicy protestuje przeciwko pomysłom samorządu. Jednak ten przekonuje, że to jedyny ratunek dla placówki z Leszna. Jak informuje marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (zabierz głos/oceń marszałka województwa), zarząd województwa podjął uchwałę o rozpoczęciu konsultacji pomysłu połączenia dwóch szpitali.

Zapewnia, że wszystkie podmioty uprawnione do brania udziału w takich konsultacjach otrzymały projekt uchwały Sejmiku. Obecnie trwa 30-dniowy okres przeznaczony na konsultacje. – Dopiero po zakończeniu konsultacji zarząd będzie rozważał jakie konkretnie rozwiązanie zaproponować Sejmikowi – mówi Marek Woźniak.

Jednocześnie informuje, że od 1 lutego dyrektor Szpitala w Kościanie Marian Zalejski, pełni także obowiązki dyrektora szpitala w Lesznie. Zdaniem Woźniaka to jest teraz kluczowa osoba, która może zaproponować metodę łączenia szpitali. – Jesteśmy przekonani, że sam Szpital w Lesznie, kontynuując dotychczasowe działania nie jest w stanie się utrzymać. Dlatego potrzebuje wzmocnienia kadrowego w postaci nowego menedżera, a także wzmocnienia organizacyjnego – tłumaczy Marek Woźniak.

Przypomnijmy, że dotychczasowy szef lecznicy z Leszna, Tomasz Stroiński, zrezygnował ze stanowiska. Od 20 stycznia na urlopie przebywa także Ryszard Leśniewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Zmiany personalne w leszczyńskim szpitalu to m.in. efekt zamknięcia 16 poradni, na które NFZ nie podpisał od stycznia br. umów z lecznicą. Dodatkowo zadłużenie szpitala w Lesznie zbliża się już do 40 mln zł. Z informacji wielkopolskiego samorządu wynika, że dług ten zwiększa się rocznie średnio o 10 mln zł.

– Zależy nam na tym, żeby szpital w Lesznie wyszedł z kryzysu. Właśnie z myślą o uzdrowieniu sytuacji tej lecznicy pan wicemarszałek Leszek Wojtasiak zaproponował połączenie szpitali w Lesznie i Kościanie – wyjaśnia nam Marek Woźniak. Marek Woźniak przyznaje, że wiele emocji wywołał chociażby fakt zaproponowania przejęcia przez mniejszy szpital zobowiązań i majątku większej placówki. Szpital w Kościanie jest w dużo lepszej sytuacji finansowej i dlatego miałby przejmować zadłużoną lecznicę z Leszna.

Przeciwko działaniom samorządu protestuje personel placówki z Leszna. Lekarze wysłali w tej sprawie petycję do Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Jak czytamy w petycji, lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego są zaniepokojeni działaniami, planami i wypowiedziami w szczególności wicemarszałka Leszka Wojtasiaka. Z dokumentu wynika, że czują się pominięci w procesie decyzyjnym dotyczącym połączenia ich szpitala z placówką w Kościanie.

Lekarze z Leszna piszą: „Nie jesteśmy przeciwni restrukturyzacji poprzez łączenie kilku jednostek służby zdrowia, jednak należy przy tym zwrócić uwagę na dotychczasowy zakres i dostępność świadczonych usług medycznych w regionie. W tym przypadku szpital leszczyński posiada wszelkie możliwości, w tym sprzęt, potencjał ludzki i lokalizację do przejęcia Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie”.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.