PARTNER PORTALU
 • BGK

Zapowiedzi ministra reorganizacji służby zdrowia

 • PAP    22 października 2012 - 15:40
Zapowiedzi ministra reorganizacji służby zdrowia

Likwidacja centrali NFZ, wyprowadzenie poza fundusz wyceny procedur - to m.in. plany ministerstwa zdrowia, które przedstawił w poniedziałek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w ramach - jak powiedział - pięciu kroków reorganizacji systemu świadczeń zdrowotnych.
ZAKTUALIZOWANE. Stworzymy specjalne rozwiązania, przekształcając instytuty medyczne i szpitale kliniczne w strukturę strategicznych szpitali gwarantujących dostęp do najbardziej skomplikowanego leczenia - zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Szpitale strategiczne będą finansowane i oceniane inaczej niż pozostałe placówki - dodał.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Arłukowicz przypomniał, że instytuty medyczne są dziś zadłużone na kilkaset milionów złotych, a zobowiązania szpitali klinicznych przekroczyły 2 mld zł. Jak ocenił, dziś instytuty medyczne działają jak wielkie, specjalistyczne szpitale, a prowadzona w nich działalność naukowa jest marginalna. Minister zapowiedział zmiany w ustawie o instytutach medycznych. Działalność naukowa ma zostać rozdzielona od działalności medycznej.

Czytaj też: Długi szpitali pod lupą NIK

"Podjęliśmy decyzję o zbudowaniu struktury szpitali strategicznych ministerstwa zdrowia, które będą gwarantowały pacjentom stały i bezpieczny dostęp do najbardziej skomplikowanych procedur medycznych" - powiedział.

Dodał, że w ramach struktury szpitali strategicznych powstanie też sieć leczenia raka w Polsce. Placówki, które się w niej znajdą, będą akredytowały inne ośrodki i pokazywały sposób, w jaki będzie leczony pacjent.

"To sieć leczenia raka, czyli najlepsi eksperci w Polsce, będą decydowali, czy dana jednostka może leczyć nowotwór pacjenta, czy nie, i w jaki sposób" - wyjaśnił Arłukowicz.

----------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ--------------

Minister zapowiedział też ustawę systemową opisującą funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Jak mówił Arłukowicz, prace nad ustawą są "zaawansowane" i mają stanowić "ukoronowanie pięciu kroków podejmowanych z NFZ".

Czytaj też: NFZ z miliardową dziurą

Pierwszy krok to decentralizacja polegająca na zlikwidowaniu centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Za tym pójść ma wzmocnienie i uniezależnienie regionów. W dalszej kolejności resort planuje wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych.

"Fundusz ma pozostać tylko płatnikiem, zbudowana będzie agencja pilnująca jakości, wyceniająca i nadzorująca prowadzenie procedur" - wyjaśnił.

Resort liczy, że kolejny krok - elektroniczna karta pacjenta, m.in. rejestrująca zapisy na wizyty do lekarzy różnych specjalności, zacznie działać od 1 stycznia 2014 r. Ostatni, piąty krok, to dodatkowe ubezpieczenia medyczne.

Czytaj też: Przetestują elektroniczne konta pacjentów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • czarnoka, 2012-10-23 21:18:20

  solidna reorgaznizacja we wszystkich sferach bylaby wskazana czyz nie?
 • sprytny, 2012-10-23 17:37:20

  właśnie po to -aby urzędnicy mieli kasę.I tam giną pieniądze.
 • Maria, 2012-10-23 12:52:52

  Po jakiego grzyba utrzymywać NFZ jako płatnika?! Już ZUS ściąga i obraca składkami. Czy nie można bezpośrednio od płatnika, czyli pracodawców przekazywać ubezpieczycielom? W chwili obecnej Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują dobrą ofertę na zabezpieczenie leczenia. Co za kraj. Aż na gołej ręce widać..., gdzie giną pieniądze, jak samej biurokracji ile jest i to w dobie informatyzacji.  rozwiń