Żary dofinansowały szpitalne lądowisko dla helikopterów

105 Szpital Wojskowy w Żarach to piąta lubuska lecznica, która dysponuje lądowiskiem dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego budowa kosztowała prawie mln zł i została dofinansowana przez samorządy lokalne.
Żary dofinansowały szpitalne lądowisko dla helikopterów

Obiekt jest jednym z elementów, bez którego od przyszłego roku w lecznicy nie mógłby funkcjonować Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).

"Posiadając całodobowe lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, spełniamy wszelkie elementy zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego. Przede wszystkim podnosimy poziom bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej w całym regionie" - powiedziała PAP rzeczniczka 105 Szpitala Wojskowego Justyna Wróbel.

Dodała, że teraz w Żarach możliwe jest lądowanie helikopterów w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, co zapewni najszybszy transport pacjentów do szpitala, a w razie konieczności do specjalistycznych ośrodków medycznych.

Lądowisko powstało z inicjatywy dyrekcji żarskiego szpitala. Budowa rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Koszt inwestycji to ok. 1 mln zł. Inwestycję finansowo wsparły lokalne samorządy.

"Miasto Żary przekazało 300 tys. zł, a powiat żagański 100 tys. zł. Po 50 tys. zł dotacji otrzymaliśmy z powiatu żarskiego, miasta Żagań oraz gminy Lubsko. 8 tys. zł dołożyli samorządowcy z Jasienia, a pozostałą część wydatków pokryliśmy z własnego budżetu" - dodała Wróbel.

105 Szpital Wojskowy w Żarach podlega Ministerstwu Obrony Narodowej, w jego skład wchodzą szpital w Żarach i Żaganiu. Kompleksową opieką medyczną obejmuje pacjentów z południowo-zachodniej części woj. lubuskiego oraz północnej części Dolnego Śląska.

Aktualnie lecznica jest wieloprofilową, specjalistyczną placówką; dysponuje 24 oddziałami szpitalnymi, specjalistycznymi poradniami lekarskimi, szeroką bazą diagnostyczną oraz gabinetami lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE