PARTNER PORTALU
  • BGK

Żary dofinansowały szpitalne lądowisko dla helikopterów

  • PAP    17 czerwca 2013 - 12:23
Żary dofinansowały szpitalne lądowisko dla helikopterów

105 Szpital Wojskowy w Żarach to piąta lubuska lecznica, która dysponuje lądowiskiem dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego budowa kosztowała prawie mln zł i została dofinansowana przez samorządy lokalne.
Obiekt jest jednym z elementów, bez którego od przyszłego roku w lecznicy nie mógłby funkcjonować Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).

"Posiadając całodobowe lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, spełniamy wszelkie elementy zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego. Przede wszystkim podnosimy poziom bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej w całym regionie" - powiedziała PAP rzeczniczka 105 Szpitala Wojskowego Justyna Wróbel.

Dodała, że teraz w Żarach możliwe jest lądowanie helikopterów w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, co zapewni najszybszy transport pacjentów do szpitala, a w razie konieczności do specjalistycznych ośrodków medycznych.

Lądowisko powstało z inicjatywy dyrekcji żarskiego szpitala. Budowa rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Koszt inwestycji to ok. 1 mln zł. Inwestycję finansowo wsparły lokalne samorządy.

"Miasto Żary przekazało 300 tys. zł, a powiat żagański 100 tys. zł. Po 50 tys. zł dotacji otrzymaliśmy z powiatu żarskiego, miasta Żagań oraz gminy Lubsko. 8 tys. zł dołożyli samorządowcy z Jasienia, a pozostałą część wydatków pokryliśmy z własnego budżetu" - dodała Wróbel.

105 Szpital Wojskowy w Żarach podlega Ministerstwu Obrony Narodowej, w jego skład wchodzą szpital w Żarach i Żaganiu. Kompleksową opieką medyczną obejmuje pacjentów z południowo-zachodniej części woj. lubuskiego oraz północnej części Dolnego Śląska.

Aktualnie lecznica jest wieloprofilową, specjalistyczną placówką; dysponuje 24 oddziałami szpitalnymi, specjalistycznymi poradniami lekarskimi, szeroką bazą diagnostyczną oraz gabinetami lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.