PARTNER PORTALU
 • BGK

Zarząd województwa połączy trzy szpitale

 • PAP    21 listopada 2011 - 19:16
Zarząd województwa połączy trzy szpitale

Zarząd województwa lubelskiego chce połączyć trzy podlegające mu szpitale w Lublinie w jedną jednostkę organizacyjną. Ma to na celu poprawienie sytuacji finansowej placówek zadłużonych łącznie na 195 mln zł.
Połączone mają zostać: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kardynała Wyszyńskiego, Okręgowy Szpital Kolejowy oraz Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego. W poniedziałek sejmik województwa lubelskiego przyjął uchwałę dotyczącą trybu połączeń tych placówek, które mają utworzyć jeden Wojewódzki Zespół Szpitali SPZOZ. Przejmie on majątek, zobowiązania i całą działalność trzech istniejących obecnie szpitali.

Za przyjęciem uchwały głosowało 17 radnych, a 11 wstrzymało się od głosu. Projekt połączenia szpitali skierowany teraz zostanie do konsultacji społecznych. Po ich zakończeniu sejmik ma podjąć ostateczną decyzję o przekształceniu placówek.

Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman (oceń działania marszałka) przekonując radnych do poparcia planowanych zmian powiedział, że te trzy szpitale nie mogą nadal funkcjonować w obecnym kształcie organizacyjnym, ponieważ są bardzo zadłużone i nadal przynoszą straty.

-Sytuacja trzech szpitali jest taka, że stosując kryteria ekonomiczne, kwalifikują się one do upadłości - powiedział Hetman.

Jak podał Hetman, trzy placówki zatrudniają łącznie ponad 2,5 tys. ludzi, zgłaszają potrzeby inwestycyjne wartości 178 mln zł, a stan ich zobowiązań wynosi 195 mln zł.

Marszałek zaznaczył, że nie widzi możliwości oddłużenia tych placówek, gdyby zostały w obecnym kształcie, a brak radykalnych działań może doprowadzić do ich likwidacji i konieczności przejęcia zadłużenia przez samorząd, co zachwiałoby jego budżetem. Konsolidacja natomiast - zdaniem Hetmana - spowoduje, że szpitale przestaną się zadłużać.

- Zapewni pełniejsze wykorzystanie posiadanego potencjału ludzkiego, bazy materiałowej i technicznej połączonych jednostek- przekonywał Hetman.

Według wyliczeń zarządu województwa połączenie szpitali przyniesie zmniejszenie kosztów administracji o 6 mln zł rocznie, a wspólne zakupy dadzą dalsze 10 mln zł oszczędności rocznie. To pozwoli na zbilansowanie przychodów z kosztami nowej jednostki, jako że w ubiegłym roku strata trzech szpitali, po uwzględnieniu amortyzacji, wynosiła niespełna 15,5 mln zł.

Dalsze korzyści ma przynieść dostosowanie struktury nowego szpitala do potrzeb w zakresie świadczeń medycznych. Obecnie w każdym z trzech niezależnych szpitali istnieją takie same oddziały, na przykład chorób wewnętrznych czy chirurgiczny. Projekt przewiduje przy tym redukcję jedynie personelu administracyjnego. W przyszłości nowy szpital mógłby być przekształcony w spółkę kapitałową.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • KOKOSZ, 2011-11-21 20:42:56

  Jak fajnie,że jest jakaś nadzieja!!!
 • Batonik, 2011-11-21 20:40:06

  może akurat pojawi się możliwość czegoś lepszego. zobaczymy i trzymamy kciuki...
 • TERESKA, 2011-11-21 20:02:23

  Tak długo musieliśmy czekać!Nie wiemy co bedzie jutro.Jedno wiemy,będzie ciężko...