PARTNER PORTALU
  • BGK

Zawirowania wokół karty zgonu

  • GK/rpo.gov.pl    31 października 2011 - 11:34
Zawirowania wokół karty zgonu

Rzecznik praw obywatelskich wystąpiła do minister zdrowia w sprawie finansowania stwierdzenia przez lekarza zgonu.
Chodzi o przypadki śmierci osoby poza jej miejscem zamieszkania, gdy nie można ustalić lekarza rodzinnego, poza zakładem opieki zdrowotnej bądź w przypadku śmierci, która nie nastąpiła w wyniku wypadku lub przestępstwa.

W biurze rzecznika praw obywatelskich badany jest problem braku w kontraktach zawieranych przez lekarzy z Narodowym Funduszem Zdrowia pozycji „stwierdzenie zgonu”.

Czytaj też: Powiaty domagają się zmiany przepisów

W odpowiedzi na wystąpienie rzecznika prezes NFZ wskazał na art. 11 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz rozporządzenie ministra zdrowia z 7 grudnia 2001 r. w sprawie wzoru karty zgonu oraz sposobu jej wypełniania, wywodząc, że procedura wystawiania wobec osoby zmarłej karty zgonu i związanego z tym stwierdzenia zgonu nie jest objęta przedmiotem regulacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a w konsekwencji nie jest i nie może być wyszczególniona w zarządzeniach prezesa NFZ jako pozycja objęta finansowaniem przez NFZ.

Jednocześnie prezes NFZ wskazał na potrzebę nowelizacji istniejących uregulowań określających procedury wystawiania kart zgonu wraz z czynnościami stwierdzenia zgonu.

Rzecznik praw obywatelskich zwróciła się z prośbą o rozważenie tej kwestii i uwzględnienie rozwiązania wskazanego problemu w pracach zespołu przy ministrze zdrowia do spraw opracowania projektu założeń nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.