PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbierają pieniądze na budowę kieleckiego hospicjum

  • PAP    6 lutego 2013 - 17:50
Zbierają pieniądze na budowę kieleckiego hospicjum

Charytatywny koncert i całoroczny kiermasz dobroczynny mają pomóc Caritas Diecezji Kieleckiej w zdobywaniu środków na budowę hospicjum w stolicy świętokrzyskiego. Pierwsi chorzy trafią tam pod koniec roku.
"Dokończenie w tym roku budowy hospicjum w Kielcach jest głównym zadaniem jakie stawia przed sobą na ten rok Caritas Diecezji Kieleckiej. Na ten cel będą przeznaczane darowizny i pieniądze przekazane nam z odpisu 1 proc. podatku przy rozliczeniu PIT. Po raz pierwszy organizujemy także imprezę charytatywną, która wesprze ten cel" - poinformował w środę podczas konferencji dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik.

Koncert "Serce dla Hospicjum" odbędzie się w najbliższą niedzielę, w Światowym Dniu Chorego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Będzie mu towarzyszyć aukcja.

"Do zorganizowania koncertu zainspirowali nas artyści, którzy na nim wystąpią. Otrzymaliśmy także olbrzymie wsparcie od władz regionu, które podarowały przedmioty na licytację i nieodpłatnie udostępniły salę w WDK, który jest współorganizatorem koncertu. To ma jeszcze większe znaczenie niż wsparcie materialne" - podkreślił ks. Słowik.

Na rzecz budowy kieleckiego hospicjum wystąpią w niedzielę m.in. parodysta Stan Tutaj, gitarzysta Piotr Restecki, wokalista Filip Wnuk i tancerze ze Studia Tańca i Stylu "Rewanż". Wśród darów na licytację znalazły się ryngraf podarowany przez ordynariusza kieleckiego ks. bp. Kazimierza Ryczana, piłka i rękawice Jerzego Dudka z jego autografem oraz wiele wartościowych przedmiotów przekazanych przez lokalnych polityków. Będą też rzeczy podarowane z serca przez mieszkańców Kielc.

"Budowę hospicjum będzie wspierać także dochód z całorocznego kiermaszu dobroczynnego, który rozpoczyna się w tym tygodniu. Często przekazywane są nam rzeczy, takie jak zabawki, wyposażenie kuchenne, bibeloty czy niewielkie meble. Każdy będzie mógł kupić je za symboliczne kwoty w budynku przy ul. Wesołej" - dodał zastępca dyrektora ks. Krzysztof Banasik.

Budowa hospicjum stacjonarnego dla 44 chorych została rozpoczęta przez Caritas Diecezji Kieleckiej jesienią 2011 r. Dotychczasowe prace kosztowały ok. 2 mln zł, całość jest szacowana na ok. 4 mln zł. Budynek jest w stanie surowym, wiosną rozpoczną się prace wykończeniowe wewnątrz. Jak zapowiedział ks. Słowik, celem Caritas jest, by placówka w tym roku przyjęła pierwszych chorych, nawet jeśli budynek będzie tylko częściowo wykończony.

"W tej chwili w Kielcach otaczamy domową opieką paliatywną ponad 60 osób. Przynajmniej 30 proc. z nich powinno mieć zagwarantowaną całodobową opiekę pielęgniarek i lekarzy. Oni i ich rodziny często przypominają nam jak bardzo ważne jest, aby Kielce miały wreszcie hospicjum" - dodał ks. Słowik.

W województwie świętokrzyskim brakuje miejsc stacjonarnej opieki paliatywnej i hospicyjnej. W regionie działają dwa hospicja - w Kałkowie i Jędrzejowie oraz jeden oddział paliatywny przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Łącznie dysponują około 50 miejscami. Według wytycznych resortu zdrowia minimum jakie jest potrzebne dla zapewnienia prawidłowej opieki mieszkańcom świętokrzyskiego to 120 miejsc stacjonarnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • anna, 2013-02-07 11:20:06

    po tym jak bylo u nas ( najpierw miało to byc hospicjum ogólnodostepne) teraz kiedy juz jest prawie gotowe to bedzie to hospicjum dla duchownych zatem jakoś nie wierzę żeby to bylo hospicjum ogólnodostepne czyli dla każdegoNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: