PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdalna pielęgniarka, czyli telemedycyna wkracza do szkół

  • aw/PAP    27 kwietnia 2017 - 07:43
Zdalna pielęgniarka, czyli telemedycyna wkracza do szkół
Zdalna Pielęgniarka to nowy wymiar opieki w szkołach (fot.mat.pras.)

Pilotażowy program "Zdalnej pielęgniarki" realizowany jest od marca przez łódzki magistrat oraz Miejskie Centrum Medyczne w ramach projektu "Miasto Zdrowia".
• Ponad 200 uczniów z dwóch łódzkich szkół podstawowych zostanie przebadanych w ramach pilotażowego programu „Zdalna pielęgniarka”.

• Dzięki telemedycznym rozwiązaniom dostęp do aktualizowanych na bieżąco wyników badań profilaktycznych dzieci ma nie tylko personel medyczny, ale również rodzice.

"U dzieci bardzo ważne jest wczesne wykrycie, rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego postępowania w chorobach. Pozwoli to na powrót naszych najmłodszych pociech do pełni zdrowia. Dzięki badaniom zyskamy także dokładne dane, które w przyszłości mogą posłużyć do stworzenia odpowiednich programów profilaktycznych" - mówi Szymon Gałczyński, koordynator projektu z Miejskiego Centrum Medycznego im. dr Karola Jonschera.

Pilotaż już trwa

Pilotażowy program "Zdalnej pielęgniarki" realizowany jest od marca przez łódzki magistrat oraz Miejskie Centrum Medyczne w ramach projektu "Miasto Zdrowia". Oprogramowanie i urządzenia niezbędne do badań dostarczyła firma Comarch Healthcare. W ciągu sześciu miesięcy badaniami objętych zostanie ponad 200 uczniów z dwóch szkół podstawowych: nr 10 i nr 83 w Łodzi. W sumie zaplanowano wykonanie ponad 1000 badań przesiewowych.

"Przeprowadzamy badania w kierunku chorób środowiskowych, które umożliwiają wykrycie na wczesnym etapie różnych zaburzeń tj. np. wysokiego ciśnienia, nadwagi u dzieci, ewentualnych zaburzeń dot. układu oddechowego czy wad postawy" - wyjaśnił koordynator projektu. Jego zdaniem pilotażowy program ma też przetestować system telemedyczny, który w przyszłości umożliwi wykorzystanie go np. w badaniach profilaktycznych na szerszą skalę.

Do swojej dyspozycji pielęgniarki szkolne otrzymały dwa zestawy telemedyczne. W skład zestawu wchodzą: tablica okulistyczna, tablice widzenia barwnego, waga z pomiarem składu ciała, podoscaner 2D, pikflometr, ciśnieniomierz, stadiometr, termometr, latarka, laptop oraz urządzenia przenośne: drukarka, skaner i modem LTE.

Jak badania przebiegają w praktyce?

W Szkole Podstawowej nr 10 im. W. Broniewskiego w Łodzi za zgodą rodziców wykonywane są badania bilansowe uczniów III klasy. Jak opowiadała szkolna pielęgniarka Marianna Olewińska, mierzony jest wzrost dzieci, waga, a także ciśnienie tętnicze; dzieci przechodzą także badania pikflometrem i badania podoskopowe, za pomocą podoscanera 2D.

"Pikflometrem badany jest przepływ powietrza przez płuca dziecka, a badanie podoskopowe służy do sprawdzenia, czy dziecko ma prawidłowo wysklepione stopy, czyli czy nie ma płaskostopia podłużnego lub poprzecznego" - wyjaśniła pielęgniarka. Obraz z podoscanera, jak i wyniki pozostałych badań trafiają od razu do systemu komputerowego. Dzięki temu możliwe jest szybkie i skuteczne wykrywanie m.in.: wad postawy czy wczesna diagnostyka nadchodzących zaostrzeń chorób i infekcji dróg oddechowych.

Sercem systemu jest laptop z odpowiednim oprogramowaniem. Do niego można dobrać praktycznie nieskończoną liczbę dodatkowych urządzeń diagnostycznych - pozostaje tylko kwestia ich kompatybilności z oprogramowaniem. Twórcy programu zapewniają, że wyniki badań dzieci i dane osobowe są odpowiednio chronione i bezpiecznie przechowywane w systemie, do którego dostęp ma personel medyczny: pielęgniarki szkolne i lekarze POZ, a także rodzice.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.