PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdrowa Gmina XXI wieku

  • AZA    23 maja 2011 - 20:22

„Zdrowa Gmina XXI wieku” to hasło tegorocznej akcji prozdrowotnej trwającej od 28 kwietnia do 3 czerwca 2011 r. pt. III Śląska Wiosna ze Zdrowiem.
W poniedziałek 23 maja 2011 r. w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja w ramach akcji „III Śląska Wiosna ze Zdrowiem” poświęcona zagadnieniom profilaktyki zdrowotnej. Celem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska dla województwa śląskiego w profilaktyce zachorowalności na raka, a także podjęciu skutecznych działań w opanowaniu patologii nowotworowej.

Wśród prelegentów i gości znaleźli się m.in. prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec, dr n. med. Adam Wędrychowicz – prezes Polskiego Komitetu Zwalczania Raka Oddz. Śląski, mgr inż. Bogumił Wrona – członek Zarządu Polskiej Geotermalnej Asocjacji, Małgorzata Stelmach z Fundacji dla Zdrowia Kobiety, a także Barbara Dziuk, radna Sejmiku Województwa Śląskiego i inicjatorka przedsięwzięcia.

Podczas konferencji podpisano deklarację współdziałania jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych w obszarze programu zwalczania chorób cywilizacyjnych w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Zdrowa Gmina XXI w.” w programie „Z profilaktyką na ty”.

Deklaracja będzie zobowiązywać jednostki terytorialne  do podejmowania działań ukierunkowanych na promowanie prewencji pierwotnej i wtórnej z uwzględnieniem szczepień HPV. Warunkiem przystąpienia do deklaracji jest prowadzenie przez jednostki terytorialne działalności edukacyjno-profilaktycznej, skierowanej przede wszystkim do dzieci, młodzieży, rodziców i lekarzy pierwszego kontaktu, polegającej przede wszystkim na promowaniu bezpłatnych badań profilaktycznych zalecanych przez NFZ.

Dzięki profilaktyce i poszanowaniu naturalnego środowiska oraz edukacji w dużym stopniu można zapobiec niejednej tragedii. Wirus HPV odpowiada za wiele przednowotworowych oraz nowotworowych zmian w organizmie młodej kobiety, a szansą na uniknięcie choroby są szczepienia. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem i drugą co do częstości przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet.

Co roku w Polsce na raka szyjki macicy umiera prawie 2 tys. kobiet, a główną przyczyną jest zazwyczaj zbyt późna diagnoza. Dlatego warto inicjować akcje szczepienia dziewczynek w wieku 12-13 lat w celu wyeliminowania tej choroby społecznej oraz propagować profilaktykę od najwcześniejszych lat życia. Wiele krajów europejskich zdecydowało już o finansowaniu szczepień przeciw HPV ze środków publicznych.

Polska jeszcze nie dołączyła do tej grupy, dlatego niektóre samorządy, aktywnie działające na rzecz profilaktyki zdrowotnej, postanowiły z własnego budżetu sfinansować te szczepienia.

III Śląska Wiosna ze Zdrowiem została zainaugurowana 28 kwietnia br. w Tarnowskich Górach. W ramach cyklu imprez 1 czerwca w parku „Repty” przy Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach odbędzie się III Bieg Ekologiczny „Doliną Dramy” mający na celu promocję profilaktyki wśród młodzieży.

Dwa dni później, w piątek 3 czerwca Miejska Biblioteka w Tarnowskich Górach zaprasza na piknik „Przy Ulicy Se-Zamkowej” – Zdrowa Rodzina. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Trudno-darmo!!, 2011-05-23 21:24:28

    Srodki profilaktyczne? Nie za póżno? Trzeba byc zdrowym !!