PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdrowe jedzenie dla dzieci w szkołach. A co ze szpitalami?

  • Rynek Zdrowia    5 października 2015 - 14:29
Zdrowe jedzenie dla dzieci w szkołach. A co ze szpitalami?
Są szpitale gotujące smacznie i zdrowo (fot. PTWP)

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 września w sklepikach i stołówkach szkolnych na dzieci czeka tylko zdrowe jedzenie. A co z posiłkami dla dzieci w szpitalach, gdzie królują tanie parówki i pasztety? A jak żywimy dzieci w rodzinnych domach?
90 proc. przedszkolaków biorących udział w jednej z akcji edukacyjnych jako zdrowe wskazało chińskie zupki, mówiąc, że podaje je im mama. W szpitalnym jadłospisie o takich zupkach mowy nie ma, ale jedzenie dla pacjentów pediatrycznych też nie zawsze jest smaczne i zdrowe.

Pomysłodawca profilu Posiłki w szpitalach, który na Facebooku obserwuje już ponad 100 tys. osób, od półtora roku ogląda codziennie dziesiątki zdjęć tego, co w szpitalach do jedzenia dostają pacjenci. Zapytany o posiłki ze szpitalnych oddziałów, gdzie leczy się dzieci i młodzież, nie potrafi ukryć wzburzenia.

Liczy się cena

- Przez oddziały pediatryczne przechodzą tony śmieciowego jedzenia, które nigdy nie powinny przekroczyć progów lecznic. Na profilu Posiłki w szpitalach panuje dosadne oznaczenie dla takiego stanu rzeczy. Mówimy, że opakowanie jest droższe od zawartości czy też, że wymycie tych tac kosztuje więcej niż to coś, co na nich jest - mówi Tomasz Krzemiński, prowadzący profil.

Przez półtora roku przeczytał też dziesiątki dokumentów przetargowych na usługę żywienia w szpitalach.

- W 90 proc. przetargów widnieje jeden warunek - cena! Reszta jest nieważna. W efekcie dzieci, dorośli zresztą też, dostają tanie, wysoko przetworzone jedzenie. Skład produktów, które trafiają na ich talerze to MOM - mięso oddzielane mechanicznie, czyli i skóry, tłuszcz i inne resztki, do tego gigantyczne ilości chemicznych środków konserwujących i poprawiaczy smaku. Na zdjęciach widzimy pasztet czy parówki, które mają mniej wartości odżywczych od kartonu - oburza się Krzemiński.

Cały artykuł czytaj na rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • choryzprzejedzenia, 2015-11-03 13:17:25

    Komentarz prosty: Państwo Polskie istnieje tylko teoretycznie - szpitale, szkoły i przedszkola, też.