PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdrowie: Arłukowicz bierze stronę samorządów

  • PAP/Rynek Zdrowia    10 marca 2011 - 15:11
Zdrowie: Arłukowicz bierze stronę samorządów

Zdaniem posła SLD Bartosza Arłukowicza, nowy projekt ustaw reformujących ochronę zdrowia nie ma nic innego na celu, jak tylko przesunięcie odpowiedzialności finansowej za szpitale na samorządy.
Projekty ustaw reformujących ochronę zdrowia, przygotowane przez koalicję rządową, nie przyniosą zdaniem posła SLD Bartosza Arłukowicza, lepszej dostępności usług lekarskich dla pacjentów. 

- Żadna z tych ustaw tak naprawdę nie projektuje i nie planuje, w jaki sposób możemy skrócić kolejkę pacjentów do lekarza  - powiedział Arłukowicz  na konferencji prasowej w Lublinie.

Jego zdaniem, podstawowym kierunkiem zmian w systemie organizacji służby zdrowia jest przesunięcie odpowiedzialności finansowej za szpitale na samorządy, co niewiele zmieni w kwestii dostępu do lekarzy, ale wpłynie na sytuację finansową placówek.

- To samorządy będą skazane na walkę z zadłużeniem swoich szpitali i to samorządy będą ponosiły pełną odpowiedzialność  - podkreślił Arłukowicz.

Poseł SLD skrytykował projekt ustawy o zawodzie lekarza, która ma znieść roczny podyplomowy staż po studiach lekarskich. Według Arłukowicza jest to próba zwiększenia liczby lekarzy, ale kosztem ich gorszego wykształcenia.

Z kolei usztywnienie marż na leki, które przewiduje ustawa refundacyjna, może - zdaniem posła SLD - spowodować wzrost ich cen dla pacjentów, ponieważ zlikwiduje promocje i konkurencję cenową między aptekami i hurtowniami.

- Dzisiaj pacjent może szukać tańszego leku. Ta ustawa spowoduje usztywnienie cen i w konsekwencji - być może - podwyżkę cen dla pacjentów  - uważa Arłukowicz.

Skrytykował też m.in. zmiany w systemie organizacji opieki nocnej. Według niego nowy system ma na celu oszczędności w NFZ i spowodował zmniejszenie liczby przychodni dostępnych w nocy dla pacjentów.

Zapytany o to, w jaki sposób można skrócić kolejki do lekarzy Arłukowicz powiedział, że "do reformy służby zdrowia trzeba podejść całościowo, a nie można przeprowadzać zmian powierzchownych, kosmetycznych i fragmentarycznych, bo to nie będzie miało wpływu na cały system".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.