Zdrowie: Arłukowicz bierze stronę samorządów

  • PAP/Rynek Zdrowia
  • 10-03-2011
  • drukuj
Zdaniem posła SLD Bartosza Arłukowicza, nowy projekt ustaw reformujących ochronę zdrowia nie ma nic innego na celu, jak tylko przesunięcie odpowiedzialności finansowej za szpitale na samorządy.
Zdrowie: Arłukowicz bierze stronę samorządów

Projekty ustaw reformujących ochronę zdrowia, przygotowane przez koalicję rządową, nie przyniosą zdaniem posła SLD Bartosza Arłukowicza, lepszej dostępności usług lekarskich dla pacjentów. 

- Żadna z tych ustaw tak naprawdę nie projektuje i nie planuje, w jaki sposób możemy skrócić kolejkę pacjentów do lekarza  - powiedział Arłukowicz  na konferencji prasowej w Lublinie.

Jego zdaniem, podstawowym kierunkiem zmian w systemie organizacji służby zdrowia jest przesunięcie odpowiedzialności finansowej za szpitale na samorządy, co niewiele zmieni w kwestii dostępu do lekarzy, ale wpłynie na sytuację finansową placówek.

- To samorządy będą skazane na walkę z zadłużeniem swoich szpitali i to samorządy będą ponosiły pełną odpowiedzialność  - podkreślił Arłukowicz.

Poseł SLD skrytykował projekt ustawy o zawodzie lekarza, która ma znieść roczny podyplomowy staż po studiach lekarskich. Według Arłukowicza jest to próba zwiększenia liczby lekarzy, ale kosztem ich gorszego wykształcenia.

Z kolei usztywnienie marż na leki, które przewiduje ustawa refundacyjna, może - zdaniem posła SLD - spowodować wzrost ich cen dla pacjentów, ponieważ zlikwiduje promocje i konkurencję cenową między aptekami i hurtowniami.

- Dzisiaj pacjent może szukać tańszego leku. Ta ustawa spowoduje usztywnienie cen i w konsekwencji - być może - podwyżkę cen dla pacjentów  - uważa Arłukowicz.

Skrytykował też m.in. zmiany w systemie organizacji opieki nocnej. Według niego nowy system ma na celu oszczędności w NFZ i spowodował zmniejszenie liczby przychodni dostępnych w nocy dla pacjentów.

Zapytany o to, w jaki sposób można skrócić kolejki do lekarzy Arłukowicz powiedział, że "do reformy służby zdrowia trzeba podejść całościowo, a nie można przeprowadzać zmian powierzchownych, kosmetycznych i fragmentarycznych, bo to nie będzie miało wpływu na cały system".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE