PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdrowie publiczne na samorządowej kroplówce

  • RynekZdrowia.pl    30 listopada 2016 - 12:01
Zdrowie publiczne na samorządowej kroplówce
Na rozwiązanie pozwalające łączyć środki NFZ z pieniędzmi samorządowymi przeznaczanymi na programy polityki zdrowotnej czekaliśmy od dawnafot.pixabay.com)

• Rola samorządów terytorialnych w systemie opieki zdrowotnej jest znacząca. A będzie jeszcze większa. Wynika to między innymi z ustawy o zdrowiu publicznym.
• Samorządowcy od lat dowodzą, że sprostają tym wyzwaniom. Potrzebują jednak wsparcia.




Ustawa o zdrowiu publicznym z 11 września 2015 r. nakłada, m.in. na samorządy, takie zadania jak: monitorowanie i ocenę stanu zdrowia społeczeństwa; edukację zdrowotną; promocję zdrowia; profilaktykę; działania w celu eliminowania lub ograniczania zagrożeń dla zdrowia; działania dotyczące aktywności fizycznej.

- Promocję i ochronę zdrowia, jako jedno z zadań ponadgminnych wykonywanych przez powiat, wskazuje także ustawa o samorządzie powiatowym. Przepis ten nie określa jednak szczegółowo, w jaki sposób takie zdania mają być wykonywane - zwraca uwagę starosta poznański Jan Grabkowski.

Nie czekając na przepisy i ustawowe regulacje, samorządy od wielu lat przygotowują i realizują programy polityki zdrowotnej.

- Łączne wydatki samorządów terytorialnych na takie programy w 2015 r. wyniosły ponad 82,7 mln zł - informował Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich, podczas konferencji „Zdrowie publiczne - zapobieganie chorobom ma przyszłość” (Katowice, 28 listopada 2016 r.), zorganizowanej przez Rynek Zdrowia.

Dla porównania - na realizację Narodowego Programu Zdrowia rocznie z budżetu państwa przeznaczane będzie 140 mln zł (do 2020 r.).

Niebawem lokalnym włodarzom w sukurs przyjdzie dofinansowanie programów przez NFZ. Z projektu rozporządzenia ws. trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej wynika, że takie wsparcie wyniesie 80 proc. dla miast poniżej 5 tys. mieszkańców; dofinansowanie w większych miastach sięgnąć może 40 proc. wydatków na program.

Takie możliwości dała wprowadzona jeszcze w poprzedniej kadencji ustawa o zdrowiu publicznym. Warunkiem dofinansowania programu jest, aby prowadzony był jednocześnie przez samorząd i NFZ.

- Na rozwiązanie pozwalające łączyć środki NFZ z pieniędzmi samorządowymi przeznaczanymi na programy polityki zdrowotnej czekaliśmy od dawna - przyznaje Marek Wójcik.

Więcej na rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.