PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdrowie publiczne. Potrzebne wsparcie "z góry"

  • KDS    9 marca 2018 - 17:41
Zdrowie publiczne. Potrzebne wsparcie "z góry"
Dr Brzeziński wskazuje na bardzo istotny problem - brak spójności (fot. PTWP/ANDRZEJ TOMASZEWSKI)

Dopóki samorządy nie otrzymają dobrego wsparcia ze strony Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji czy innej jednostki odpowiedzialnej za edukację w kwestii wykonywania i raportowania zadań z zakresu zdrowia publicznego, będzie to bardzo różnie wyglądało - uważa dr Michał Brzeziński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący gminnej komisji alkoholowej.
Dr Brzeziński, który jest współautorem raportu dotyczącego efektywności i działań z zakresu zdrowia publicznego, jakie prowadzą samorządy, wskazuje na bardzo istotny problem - brak spójności. 

- Samorządy bardzo różnie rozumieją to, co jest zadaniem z zakresu zdrowia publicznego, a co nie jest i co należy sprawozdawać, a czego nie - wyjaśnia. - Obawiam się, że dopóki nie będzie dla nich dobrego wsparcia ze strony Ministerstwa Zdrowia, AOTMiT czy innej jednostki odpowiedzialnej za edukację samorządów na poziomie gminy, powiatu, województwa, jak przygotowywać raporty i realizować zadania z zakresu zdrowia publicznego, to będzie to bardzo różnie wyglądało - podkreśla.

Jak duże są nieścisłości w tych kwestiach? Jak wskazuje Brzeziński, zdarzały się samorządy, które jako działania z zakresu zdrowia publicznego raportowały przeglądy kominiarskie robione w szkołach

– Pewnie zgodnie z definicją art. 2 ustawy o zdrowiu publicznym, gdzieś moglibyśmy to zmieścić, no bo jak uczniowie mają czyste kominy, to nie uduszą się w szkole – ironizował przedstawiciel GUM. Inne przedstawiały jedynie programy opiniowane przez AOTMiT. 

Artykuł powstał podczas debaty "Zdrowy samorząd" zorganizowanej podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w Katowicach.   

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.