PARTNER PORTALU
 • BGK

Zdrowie: samorządowcy biją na alarm

 • bad    14 maja 2014 - 16:23
Zdrowie: samorządowcy biją na alarm

Samorządowcy ziemi piotrkowskiej, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz szefowie instytucji działających na rzecz zdrowia i pomocy społecznej, na zaproszenie starosty piotrkowskiego Stanisława Cubały wzięli udział w spotkaniu na, na którym dyskutowano o stanie zdrowia mieszkańców powiatu.
Z najnowszych danych statystycznych wynika bowiem, że pod względem zachorowalności i umieralności, m.in. na choroby układu krążenia, powiat piotrkowski znajduje się w pierwszej dwudziestce powiatów w Polsce.

Ta niechlubna pozycja zmusza do wnikliwej analizy uwarunkowań takiego stanu rzeczy oraz podjęcia działań, mających na celu profilaktykę chorób oraz promocje zdrowego stylu życia.

Jak podkreślił w czasie spotkania starosta, dla rozwiązania tych problemów konieczne jest przyjęcie strategii, którą na roboczo nazwał "Strategia dla zdrowia mieszkańców powiatu piotrkowskiego". Zdaniem starosty wskazane byłoby również zawarcie formy "Porozumienia na rzecz zdrowia", jako wspólnej platformy działań, albowiem - co podkreślił - należy myśleć globalnie, ale działać lokalnie.

Stanisław Cubała zaproponował uczestnikom spotkania utworzenie rady ds. zdrowia. Rada pełnić będzie funkcje doradcze i opiniotwórcze. Jeszcze w maju jej członkowie opiniować będą opracowywaną właśnie strategię zdrowia. Trwają intensywne prace nad założeniami i celami wspomnianej strategii, czym w najbliższych dniach zajmie się zarząd powiatu.

Zaistniała również szansa pozyskania zewnętrznych środków na realizacje części projektowanych działań. Strategia zdrowia, obok przyjętej w marcu, przez radę powiatu, strategii rozwiązywania problemów społecznych, będzie spójna z przygotowywaną Strategią Rozwoju Powiatu Piotrkowskiego na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • ATEM, 2014-07-14 12:40:25

  - tego się nie da ukryć , dzieci nabywają chorób wieku starczego ,białaczka ,nowotwory ,otyłość ,choroby układu krążenia , i po to jest zdrowa żywność ,, nauka światowa w 90 -tych latach badała zdrowotność , na zlecenie WHO ,(Światowa Organizacja Zdrowia) na wsi zdrowi ,bo żywili się ekologiczną ży...wnością , w miastach chorzy , bo chemiczną ,, po 15 latach wszyscy chorzy ,,, i będzie koniec z chemią w produkcji żywności i koncerny nie będą produkować i przetwarzać ,,bo brakuje 80% Energi ,którą przeznacza się na produkcję żywności i samorządy poniosą kary ,(powiaty) nie wdrożyli strych gatunków , to leczenie biologiczne ,zagrozili że pozamykają szpitale  rozwiń
 • ATEM, 2014-05-15 12:41:15

  --NAUKA LIKWIDUJE CHEMIE I WSZYSTKO SZKODLIWE DLA ŚRODOWISKA I ZDROWIA --- TO olbrzymie środki dla POLSKIEJ MEDYCYNY ,, naukę zawróciłem , wraca się do starej ... wiedzy o ziołach ,na świecie zaniechano w średniowieczu my Polsce DO Późnych lat 90 -tych były apteki zielarskie i dość powszechnie lekarze stosowali ,, -- dietą nikt nie pomyślał by leczyć i ruchem -- w połączeniu to medycyna przyszłości ,dieta zioła i ruch ,skutecznie leczy i nauka rozwija właściwości ,,tylko na świecie wszystko sknocili i zatruli chemia ,,, i za ekologię to wkład do nauki światowej i załatwią nam środki ,TO TYSIĄCE TEMATÓW ,,,,,  rozwiń
 • ATEM, 2014-05-15 12:25:29

  -- powiaty -- MEDYCYNA PRZYSZŁOŚCI = ,,dieta ekologiczna ,zioła , ruch ,,, czyli masaże i ćwiczenia , -- w 1996 r na medycynę tylko w Polsce ,nauka świat...owa dała duże środki , i powołała nowe instytucje do rozwoju i wykonania -- każdy powiat miał mieć gminę do strategi rozwoju przemysłu i zaopatrzenia zakładów leczniczych i rehabilitacyjnych i gminę z klinikami rehabilitacji najnowocześniejszej na świecie -- to na gotowe metody ,bez diety medycyna nie potrafi pomóc ,bezwłady centralne i po ok 10 złamaniach medycyna nigdy nie leczyła ,zaledwie kilka i trafiają na wózek ,0% sprawności ,, to błyskawiczna regeneracja 42 dni ,,, -- środki dla powiatu który przygotuje produkty ,, to zaliczka na stare gatunki ,tak wpisali bo na biologi na świecie zapomnieli , są u ministra rolnictwa ,, później powiat będzie uczył inne powiaty -- uprawnienia gminy i młodzież z szkół gastronomicznych , to środki do mojej dyspozycji i wydaję polecenia zapłaty ,nauka rozlicza ,to ich środki  rozwiń