PARTNER PORTALU
 • BGK

Zdrówka życzę

 • Weronika Kocela    28 lutego 2012 - 11:45
Zdrówka życzę

Samorządy - nie tylko te duże - dbają o zdrowie swoich mieszkańców. Angażują się w realizację programów, dzięki którym dzieci i dorośli mogą skorzystać z bezpłatnych badań i porad.
W Gdańsku w ramach promocji zdrowia i przeciwdziałaniu wybranym chorobom społecznym do 2013 roku realizowanych będzie siedem programów.

Jeden z nich - finansowany w pełni z budżetu miasta - to interdyscyplinarny program w zakresie prewencji i wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży.

- Badanie obejmuje trzy grupy wiekowe: dzieci w wieku 6 lat, w wieku 8-12 lat oraz młodzież w wieku 14 lat. Z programem ruszyliśmy od 2011, w skali roku przeznaczając na ten cel ok. 1 mln zł - wyjaśnia Jarosław Formela , dyrektor wydziału polityki społecznej urzędu miejskiego w Gdańsku.

Z kolei ponad 1,8 mln zł zamierza wydać na programy prozdrowotne w tym roku Kraków. - Potwierdzeniem potrzeby podejmowania tego typu działań są chociażby efekty jakie przyniósł do tej pory Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia „Zdrowy Kraków 2010-2012" - tylko w 2011 roku ponad 40 tys. krakowian skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych - informuje Joanna Dubiel z biura prasowego urząd miasta w Krakowie.

Czytaj też: Samorządy chcą finansowania programów zdrowotnych

Mali też mogą

Zapobieganiu chorobom i promowaniu zdrowego trybu życia wiele uwagi poświęca się także w mniejszych miejscowościach.

Gmina Żnin w województwie kujawsko-pomorskim systematycznie realizuje programy profilaktyki zdrowia we współpracy z urzędem marszałkowskim w Toruniu.

- To programy adresowane zarówno do osób dorosłych, jak również do młodzieży i dzieci. Chcemy w ten sposób walczyć z najczęstszymi nowotworami złośliwymi, nowotworami skóry, płuc, jelita grubego i prostaty oraz piersi i szyjki macicy - zaznacza Jaśmina Malak z wydziału rozwoju, promocji i spraw społecznych w urzędzie gminie Żnin.

Ponadto Żnin wspiera programy aktywności fizycznej seniorów. - Organizujemy wykłady i szkolenia dla osób po 50 roku życia na temat zdrowego stylu życia, a także regularnie współpracujemy z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, stowarzyszeniami i organizacjami pożytku publicznego - komentuje.

Dla odmiany w Pyskowicach samorząd szczególny nacisk położył na szczepienia najmłodszych mieszkańców.

- Nasza gmina jako jedna z pierwszych w województwie śląskim podjęła inicjatywę organizacji bezpłatnych szczepień dla dzieci przeciwko bakteriom menigokokowym typu C - wyjaśnia Agnieszka Kozubek, rzecznik prasowy pyskowickiego magistratu. - W 2008 r. władze miasta zdecydowały o sfinansowaniu mieszkańcom szczepionek, a obecna rady miejskiej zdecydowała o kontynuacji przedsięwzięcia. Tym razem szczepieniami objęte zostaną dzieci siedmioletnie oraz dodatkowo trzyletnie zameldowane w Pyskowicach - dodaje.

Czytaj też: Miasto zapłaci za szczepienia gimnazjalistek 

Skąd pieniądze?

O dużym zaangażowaniu gmin w działanie na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców, świadczy również ich rosnące zainteresowanie konkursami, w ramach których mogą one pozyskać fundusze na dalszą realizację programów profilaktycznych. Jednym z nich jest konkurs ,,Zdrowa gmina'' organizowany przez Polską Unię Onkologii.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • KABANOS, 2012-02-28 20:34:08

  ZDROWIE SIĘ PRZYDA!!!!!!!!!!!! WIĘC TYLKO SOBIE MOŻNA ŻYCZYĆ
 • Życzliwy, 2012-02-28 20:31:22

  ja również życzę
 • ochrona przed głupotą, 2012-02-28 16:32:47

  A to ciekawe, co piszą! W Iławie ludzie stoją i stali w 20stopniowe mrozy juz od 2-3 w nocy w kolejkach, aby sie dostać do lekarza. Nie ma szans, aby normalnie dostać receptę, co jeszcze niedawno było normalnie wypisywane przez pielęgniarki. Teraz musisz iść na wizytę, umówić się (ponoć na zapis na ...zeszyt), aby otrzymać receptę na leki, które bierzesz stale. Tak samorządy, a szczególnie minister sdrowia dba o ludzi. Żenujące i zwyczajnie nieludzkie, powiem więcej, pobieranie skladek i nie dawanie nic w zamian, to zwykla kradzież. Czas poskarżyć i zaskarżyć takowe działania. Ciekawe, czy wszędzie tak jest?  rozwiń