PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka: Szpital ze 100 mln zł dofinansowania

  • pt    29 grudnia 2016 - 09:51
Zielona Góra, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka: Szpital ze 100 mln zł dofinansowania
Marszałek Elżbieta Polak podpisuje umowę na dofinansowanie budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy wojewódzkim szpitalu klinicznym w Zielonej Górze. (fot.lubuskie.pl)

• W lubuskim urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na dofinansowanie budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy wojewódzkim szpitalu klinicznym w Zielonej Górze.
• Inwestycja pochłonie 92 mln złotych.
Umowę podpisali marszałek Elżbieta Anna Polak i prezes szpitala Stanisław Łobacz. – To będzie miejsce zintegrowanego leczenia, łączące w sobie opiekę nad matką i dzieckiem. To dobry dzień dla dzieci, rodziców i dla kobiet – powiedziała marszałek po podpisaniu umowy.

Celem inwestycji jest stworzenie nowoczesnego pediatrycznego szpitala klinicznego realizującego leczenie ogólnopediatryczne i specjalistyczne w powiązaniu z rozwojem kierunku Medycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Chodzi także o odseparowanie oddziałów dziecięcych od oddziałów, gdzie przebywają dorośli, zwiększenie zakresu udzielanych świadczeń m.in. o anestezjologię i intensywna terapię, onkologię, stanowiska oparzeniowe, odizolowany odcinek zakaźny.

- Wysiłek był ogromny, przygotowania trwały od 2009 roku, projekt Centrum Zdrowia Matki i Dziecka się zmieniał, rozrastał i ostatecznie wartość projektu wyniosła 92 mln zł i została zatwierdzona przez ministra zdrowia, a właściwie przez Komitet Sterujący. Niestety minister zdrowia głosował przeciwko naszemu projektowi, ale na szczęście ja jestem w Komitecie Monitorującym. Samorządy regionalne nas poparły i udało się to przegłosować - mówiła marszałek.

- Wcześniej przed uzyskaniem planu działań dla tej inwestycji, uzyskaliśmy pozytywną opinię wojewody lubuskiego. Nasz Komitet Monitorujący przyjął plany działań jeszcze w listopadzie i zatwierdził wartość tego projektu w trybie pozakonkursowym. No i teraz mamy finał, projekt został pozytywnie oceniony przez niezależnych ekspertów, bo pomimo trybu pozakonkursowego, projekty podlegają ocenie – przypomniała marszałek.

Dofinansowanie do projektu wynosi 56 mln zł w ramach RPO Lubuskie 2020. Samorząd województwa zapewnia wkład własny z budżetu województwa. Łącznie wkład samorządu wyniesie 12 mln zł.

– Bardzo nam zależy na tej inwestycji bo nie mamy takiego szpitala, a lubuskie ma najgorszą w kraju dostępność w lecznictwie pediatrycznym, dlatego też projekt był wysoko oceniony. Nie mieliśmy nawet OIOM-u dla dzieci. Nowe centrum spełni nasze oczekiwania, poprawi dostępność do leczenia, a także warunki leczenia dla małych pacjentów – dodała Polak.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.