PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra: klinika zagrożeniem dla szpitali powiatowych?

  • gazeta.pl/Rynek Zdrowia    13 maja 2015 - 09:59
Zielona Góra: klinika zagrożeniem dla szpitali powiatowych?

Przekształcenie zielonogórskiej lecznicy w klinikę związane jest z planami utworzenia na uniwersytecie kierunku lekarskiego (fot. Rynek Zdrowia)

Szpitale powiatowe w woj. lubuskim boją się, że gdy Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze zostanie kliniką, będą otrzymać mniej pieniędzy z NFZ.
Zgodnie z wytycznymi ministrów zdrowia i nauki kształcenie studentów medycyny może odbywać się w szpitalu, którego właścicielem jest uczelnia wyższa. Jednak ustawa pozwala także na inny model, tzw. kształcenie na "bazie obcej" - właśnie z niego chce korzystać marszałek województwa.

Na czym polega? Uczelnia podpisuje umowę ze szpitalem, którego właścicielem jest np. zarząd województwa - wyjaśnia Gazeta Wyborcza.

Szpitale powiatowe boją się, że w wyniku tego zagrożone będą ich kontrakty. Chodzi o preferowaną przez MZ i NFZ zasadę kompleksowości leczenia - w kontraktowaniu świadczeń uprzywilejowane są podmioty, które przedstawiają szerszą ofertę. A taką niewątpliwie zgłosi uniwersytecka klinika.

- Działalność kliniczna szpitala będzie finansowana z innych źródeł niż NFZ. Badania naukowe i dydaktyka są finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Zdrowia. Nie ma zatem podstaw do obaw o zmniejszenie kontraktów innym szpitalom - przekonuje Tomasz Wróblewski, p.o. dyrektora departamentu ochrony zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.