PARTNER PORTALU
  • BGK

Złożono wniosek o pozwolenie na budowę szpitala w Żywcu

  • AT    31 lipca 2012 - 18:42
Złożono wniosek o pozwolenie na budowę szpitala w Żywcu

Firma InterHealth Canada złożyła w Starostwie Powiatowym w Żywcu wniosek o pozwolenie na budowę nowego żywieckiego Szpitala Powiatowego. Oznacza to, że kanadyjski inwestor zakończył prace nad projektem budowlanym placówki.
Szpital w Żywcu to pierwszy w Polsce obiekt medyczny, który będzie realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Projekt budowy szpitala powiatowego żywieckiego otrzymał wcześniej pozytywną decyzję środowiskową, teraz do starostwa trafił wniosek o pozwolenie na budowę, standardowo wraz z projektem budowlanym nowego szpitala. – Zakończenie prac projektowych i złożenie wniosku to ważny kamień milowy dla projektu, nad którym partner prywatny pracuje bardzo intensywnie – komentuje Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki.

– Mimo złożoności projektu postaramy się skrócić czas analizy dokumentacji i wydać decyzję nawet w ciągu miesiąca – dodaje.

Szpital, który stanie na Polach Lisickich, będzie pierwszą w Polsce inwestycją realizowaną w ramach PPP.

Władze powiatu żywieckiego zdecydowały się na pionierski projekt ze względu na stan obecnego szpitala, którego remont kosztowałby więcej niż wybudowanie nowego obiektu.

Współpraca z partnerem prywatnym oznacza dla samorządu nie tylko pozy­skanie brakujących środków na modernizację bazy materialnej, ale także transfer wiedzy i roz­wój służby zdrowia.

- To przede wszystkim szansa na wprowadze­nie szeroko pojętych usprawnień systemu i oszczędności, np. czasu hospitalizacji, kubatury budyn­ku, kosztów jego utrzymania – wyjaśnia Antoni Juraszek, dyrektor szpitala powiatowego w Żywcu.

Projekt nowego szpitala, złożony 31 lipca w starostwie, został dostosowany do zmienionych w ubiegłym roku przepisów dotyczących infrastruktury obiektów służby zdrowia, które zostały wprowadzone przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia.

- Nowelizacje te pozwoliły nam na optymalizację wstępnego projektu siedziby placówki, dlatego razem ze starostwem podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu zmian do projektu. Dzięki temu udało nam się zwiększyć efektywność funkcjonowania szpitala. To dla nas ważne, ponieważ  od jakości projektu opracowywanego teraz zależeć będzie jakość i wydajność leczenia pacjentów w powiecie żywieckim przez prawie 30 lat – mówi Nasser Massoud, członek zarządu InterHealth Canada.

Dlatego nowy szpital powiatowy w Żywcu jest realizowany w systemie zintegrowanego PPP.

Czytaj też: Pierwszy szpital w PPP: protesty i problem z kredytem 

Tak zwany model DBOD (Design, Build, Operate, and Deliver, czyli Projektuj, Buduj, Zarządzaj i Dostarczaj Usługi Medyczne) oznacza, że partner prywatny tak projektuje szpital, by potem przez wiele lat placówka efektywnie świadczyła usługi medyczne zgodnie z potrzebami regionu.

<!-- pagebreak //-->

Przygotowania do realizacji inwestycji leżą także po stronie powiatu, którego zadaniem, zgodnie z umową PPP, jest między innymi doprowadzenie mediów do działki na Polach Lisickich.

Starostwo rozstrzygnęło właśnie przetarg na wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej, ma umowę w sprawie tymczasowego przyłącza energetycznego oraz czeka na umowę docelową.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.