PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany rozliczania z NFZ = chaos?

  • przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 lipca 2011 - 12:39

Polski pacjent bez wątpienia powinien zyskać miano najbardziej cierpliwego i wytrzymałego człowieka. Rewelacje i zmiany jakie zapewnia mu polska służba zdrowia niejednego chorego za granicą doprowadziłyby do ciężkiej frustracji.
Tym razem już od poniedziałku polscy pacjenci będą mieli problemy z dostaniem się do specjalisty, a wszystko przez wchodzące od przyszłego tygodnia nowe zasady rozliczania się w NFZ.  Jak informuje Rzeczpospolita, nowe reguły mają co prawda poprawić funkcjonowanie przychodni, ale sam tryb wprowadzania owych udogodnień najprawdopodobniej wywoła chaos.

A Fundusz chce ponoć dobrze. Otóż przychodnie będą mogły wystawiać rachunki za zabiegi, które do tej pory mogły być wykonywane tylko w szpitalu, w efekcie czego pacjent dostanie szansę otrzymania szybkiej i trafnej diagnozy już w przychodni, a lekarze specjaliści wyższe pensje. W czym zatem tkwi problem? W zbyt krótkim czasie, jaki dostaną przychodnie na wprowadzenie zmian. Dwa tygodnie to za mało, by ,dopiąć wszystko na ostatni guzik.

- Wciąż brakuje elektronicznych aplikacji do rozliczenia z NFZ, a informacje o ciągłych zmianach docierają zbyt późno do dyrekcji przychodni - podkreśla dr Barbara Górska, szefowa krakowskiej przychodni WIDOK- MED.

NFZ zapewnia, że chaos mimo wszystko nie grozi ani pacjentom, ani lekarzom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.