PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany systemowe w szpitalach po raporcie NIK

  • PAP/Rynek Zdrowia    13 września 2012 - 10:28
Zmiany systemowe w szpitalach po raporcie NIK

Po raporcie NIK resort zdrowia przygotuje zmiany systemowe dotyczące szpitali - instytutów naukowych.
Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann poinformował , że opracowywane są zmiany systemowe dotyczące instytutów naukowych. Wyjaśnił, że jedną z propozycji jest "oddzielenie działalności badawczo-naukowej od szpitali". Odniósł się w ten sposób do raportu NIK, w którym Izba wskazała, że najbardziej zadłużone szpitale w Polsce to instytuty podległe resortowi zdrowia.

Czytaj też: Długi szpitali pod lupa NIK

NIK ocenia, że placówkom potrzebny jest kompleksowy plan naprawy, nie wystarczy tylko "zastrzyk finansowy".

- Będziemy proponowali zmiany systemowe. Chcielibyśmy dać możliwość zarządzania szpitalami menedżerom, oddzielić działalność badawczo-naukową od szpitali. Wydzielić działalność szpitali z instytutów badawczych, aby było jasne, kto za co odpowiada i jak jest zarządzane - zapowiedział wiceminister Neumann w rozmowie z dziennikarzami.

Przekazał, że ministerstwo najbliższych miesiącach będzie chciało przedstawić takie propozycje zmian systemowych.

- Nieszczęściem instytutów jest to, że nadzoruje je minister zdrowia, właścicielem majątku jest minister skarbu, płaci Narodowy Fundusz Zdrowia i jeszcze zaangażowane jest Ministerstwo Nauki ze względu na działalność badawczą - ocenił jeden z powodów, dla których finansowanie oraz nadzorowanie tych jednostek ochrony zdrowia jest utrudnione.

Wyjaśnił, że po publikacji raportu NIK w resorcie zapadły decyzje o analizie funkcjonowania wszystkich instytutów.

- Dyrektorzy dostają zadania, aby przymierzyć się do programów naprawczych i restrukturyzacji, aby to nie były studnie bez dna, do których ciągle dosypuje się pieniędzy bez żadnych efektów - dodał.

Wiceminister uznał też, że w niektórych instytutach, które podlegają Ministerstwu Zdrowia i prowadzą szpitale "działalność badawcza jest znikoma".

- Są to zwykłe szpitale wysokospecjalistyczne, a podlegają przepisom o instytutach i muszą nimi zarządzać naukowcy, a nie każdy naukowiec rozumie, czym jest zarządzanie nowoczesnym wysokospecjalistycznym szpitalem - ocenił wiceminister.

Pytany, czy resort nie za późno podejmuje działania, stwierdził, że raport NIK to dobry punkt wyjścia, ponieważ pokazuje wiele nieprawidłowości. Zapewnił, że od kilku miesięcy zespół międzyresortowy pracuje nad rozwiązaniem problemu długów tych placówek.

- Aby udzielić pożyczki lub kredytu placówce, musi mieć ona plan naprawczy. Mamy możliwości oddłużenia, ale musi być współpraca ze strony osób kierujących tymi placówkami - wyjaśnił Sławomir Neumann.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.