Zmiany w NFZ, nowa rola wojewodów

System ochrony zdrowia czekają w br. liczne zmiany. Najbliższy czas przyniesie nową organizację działalności funduszu: zlikwidowana zostanie centrala NFZ, a oddziały wojewódzkie płatnika zyskają nowe uprawnienia.
Zmiany w NFZ, nowa rola wojewodów

Zmieni się też sposób kontraktowania świadczeń - planowane jest przesunięcie części dotychczasowych kompetencji Funduszu na wojewodów.

Jakub Szulc były wiceminister zdrowia, obecnie członek sejmowej Komisji Zdrowia, podkreślał w czwartek (24 stycznia) w trakcie warszawskiej konferencji „Świadczeniodawca 2013", że oddziały wojewódzkie NFZ będą prowadziły samodzielną politykę zdrowotną w obrębie swoich regionów.

- Sama likwidacja Centrali NFZ to za mało - zaznaczył Jakub Szulc i dodał, że niezbędne jest wprowadzenie do systemu nowej jakości - zmian w polityce kontraktowania. Miałyby one polegać na przesunięciu kompetencji związanych z określaniem potrzeb zdrowotnych w danym województwie z NFZ na wojewodów.

- Powierzenie tego zadania samorządom wojewódzkim lub powiatowym mogłoby sprowadzić całą sprawę do promowania przez nie placówek, dla których są organami założycielskimi. Wojewodowie powinni natomiast zapewnić neutralność decyzji - przekonywał Szulc.

W ocenie Związków Powiatów Polskich lepszym rozwiązaniem byłoby jednak pozostawienie wspomnianego zakresu samorządom województw. Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia ZPP nie ukrywał obaw związanych z określaniem zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne przez wojewodów.

- Bardziej bałbym się tego scenariusza, głównie za sprawą negatywnych doświadczeń związanych z nadzorem sprawowanym przez wojewodów nad ratownictwem medycznym, niż oddania decyzji w sprawach potrzeb zdrowotnych w ręce marszałków, nawet jeśli mogliby oni mieć zakusy na „dopieszczanie" swoich lecznic - mówił Wójcik.

Więcej na ten temat tutaj.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Masz rację Myślący, układy koleżeńskie będą kwitły, mniej lubiani przez wojewodów pójdą do likwidacji.

lekarka, 2013-01-26 20:32:26 odpowiedz

Czy każdemu marzy się nowa rola ?

RIBA, 2013-01-25 22:19:51 odpowiedz

Pomysł uzdrowiciela służby zdrowia Pana Ministra zbawiciela projekt zablokować do kosza wyrzucić.WYBRAŃCY NARODU myślcie z głową i nie dajcie się podprowadzić i nie głosujcie za reformą urojeniową.
Samorządność koleżeńska gminy i powiaty nie raz tzw.punktami wykiwała,projekty odrzucała,środkó
...w pieniężnych nie przyznawała i o metropolię dbała.A dziś zamierzenia są takie:szpitale w miastach wojewódzkich będą podtrzymywane,a powiatowe po koleżeńsku likwidowane. rozwiń

Myślący, 2013-01-25 13:01:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE