Zmiany w pogotowiu ratunkowym

Kończą się prace związane z przyłączaniem lokalnych dyspozytorni pogotowania ratunkowego z terenu Małopolski do dwóch skoncentrowanych dyspozytorni medycznych w Krakowie i Tarnowie.
Zmiany w pogotowiu ratunkowym

Od lutego przyszłego roku w tych miastach będzie zapadała decyzja o wysłaniu karetki.

„Przechodzimy do zupełnie innej techniki, która pozwala reagować służbom ratunkowym szybko i w sposób całkowicie udokumentowany. Każda decyzja zostaje zapisana w systemie komputerowym, to mobilizuje do bezbłędnej pracy” – ocenił podczas wtorkowej konferencji prasowej wojewoda małopolski Jerzy Miller.

Według niego koncentracja dyspozytorni pogotowia ratunkowego pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców województwa, racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów, sprawniejsze dysponowanie służbami ratowniczymi i szybszy dojazd na miejsce wezwania.

Zmiany organizacyjne systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego trwają w Małopolsce od kwietnia tego roku z przerwą na ME 2012. Do tej pory do dyspozytorni Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego włączono rejony: Myślenic, Proszowic, Niepołomic, Skawiny, Miechowa, Suchej Beskidzkiej, Wadowic, Chrzanowa i Oświęcimia. Do końca tego roku do Krakowa przyłączone jeszcze zostaną: Nowy Targ, Zakopane i Olkusz.

Do dyspozytorni Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie jesienią tego roku oraz w styczniu roku przyszłego włączone zostaną rejony: Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Sącza, Bochni, Gorlic i Limanowej.

Harmonogram zakłada, że od 1 lutego 2013 r. w Małopolsce będą funkcjonować dwie skoncentrowane dyspozytornie pogotowia ratunkowego: w Krakowie i Tarnowie. W Krakowie będzie działać 12 stanowisk, a Tarnowie – pięć. Na jedno stanowisko dyspozytorskie będzie przypadać średnio 200 tys. mieszkańców.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE