PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizowano szpital dziecięcy w Bydgoszczy

  • PAP/AT    1 marca 2018 - 09:33
Zmodernizowano szpital dziecięcy w Bydgoszczy
Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy (fot.wikipedia.org/Pit1233)

Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy został gruntownie zmodernizowany i rozbudowany. Inwestycja kosztowała prawie 200 mln zł.
  • Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy w ciągu siedmiu lata został zmodernizowany i rozbudowany.
  • Dzięki temu może leczyć się w nim o połowę więcej młodych pacjentów.
  • W większości inwestycja została sfinansowana przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego z kredytu uzyskanego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

"Proces modernizacji szpitala trwał od czerwca 2011 r. W zdecydowanej większości inwestycja została sfinansowana przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego z kredytu uzyskanego w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Około 10 mln zł to środki własne szpitala, a ponad 2 mln zł na zakup sprzętu to środki unijne. Nasz szpital stał się jedną z najnowocześniejszych placówek zajmujących się leczeniem dzieci i młodzieży w kraju" - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor szpitala Edward Hartwich.

W ramach inwestycji wzniesiono nowy budynek i zmodernizowano dotychczasowe obiekty. W nowym budynku, mającym pięć kondygnacji naziemnych, umieszczono oddziały szpitalne, blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi, część pracowni diagnostycznych, ośrodek rehabilitacji dziennej dzieci i dział sterylizacji.

W drugim budynku mieści się Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci, poradnia rehabilitacyjna, dział fizjoterapii i pozostałe pracownie diagnostyczne, a w trzecim - administracja szpitala. Najstarszy budynek szpitala przeznaczono na potrzeby Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej dla Dzieci i laboratorium.

Czytaj tez: Liczba szpitali w województwach Polsce. GUS o ochronie zdrowia

Dyrektor szpitala zaznaczył, że pozostał jeszcze zakup części sprzętu m.in. inkubatorów i mebli szpitalnych, ale to zostanie sfinalizowane do połowy roku.

Przed modernizacją w szpitalu leczyło się rocznie 9,5 tys. dzieci. Obecnie placówka może przyjąć 14 tys. pacjentów roczne. Każdy z oddziałów ma klasę szkolną i pokój wypoczynkowy dla matek z kącikiem zabaw dla dzieci. W szpitalu wykonuje się badania obrazowe - cyfrową rentgenodiagnostykę, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Szpital zajmuje się kompleksowym leczeniem m.in. cukrzycy, chorób serca, przedwczesnego dojrzewania płciowego, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, mukowiscydozy, niskorosłości hormonem wzrostu, a także terapią schorzeń neurologicznych. Jako jedyna placówka w województwie prowadzi diagnostykę i leczenie schorzeń rzadko występujących ze szczególnym uwzględnieniem chorób metabolicznych.

W lecznicy rozwijana jest chirurgia, neurochirurgia i laryngologia, w tym laryngologia onkologiczna. W nowym Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej wykonywane są skomplikowane zabiegi w obrębie podstawy czaszki, w tym operacje guzów kąta mostowo-móżdżkowego oraz rekonstrukcji nerwu twarzowego po urazach i zabiegach onkologicznych.

Kierownictwo szpitala i ordynatorzy podkreślili na konferencji prasowej, że obecnie celem jest uzyskanie kontraktu na chemioterapię i radioterapię.

"Zaczynamy starania o kontrakt na chemioterapię. Od dwóch lat jesteśmy przygotowani kadrowo, a obecnie również pod względem sprzętowym. Jak tylko zostanie ogłoszony konkurs to przystąpimy do niego. Zgodnie z ustawą jako szpital monoprofilowy, pediatryczny mamy prawo mieć chemioterapię. Nie wyobrażamy sobie żeby NFZ nie przyznał nam kontraktu na chemioterapię" - powiedział zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa Danuta Kurylak.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy znajduje się w tzw. sieci szpitali.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.