PARTNER PORTALU
  • BGK

ZMP: Te zmiany mogą ograniczyć dostęp do świadczeń leczniczych

  • pt    4 lipca 2017 - 20:19
ZMP: Te zmiany mogą ograniczyć dostęp do świadczeń leczniczych
Zarząd ZMP krytycznie ocenił projekt ustawy o działalności leczniczej (fot.zmp.pl)

Projekt ustawy o działalności leczniczej zawiera zarówno rozwiązania korzystne dla systemu ochrony zdrowia, jak i takie, które skutkować mogą pogorszeniem jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych – taką opinię wyrazili w swoim stanowisku członkowie zarządu Związku Miast Polskich.
- Projekt z jeden strony słusznie umożliwia się samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej udzielanie świadczeń komercyjnych, ale równocześnie proponuje się, aby spzoz-y i spółki kapitałowe, w których podmioty publiczne są większościowym udziałowcem lub akcjonariuszem, nie mogły zbywać aktywów trwałych, oddać ich w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie przyjmującemu zamówienie – piszą samorządowcy.

Ich zdaniem, wprowadzenie tego typu ograniczenia, negatywnie wpłynie na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. W wielu szpitalach podmioty zewnętrzne, za własne środki zmodernizowały pomieszczenia i wyposażyły je w wysokiej klasy aparaturę medyczną oraz poszerzyły ofertę usług medycznych, z których korzystać mogą osoby wszyscy ubezpieczeni.

Zdaniem ZMP wyeliminowanie tych podmiotów spowoduje ograniczenie dostępności do świadczeń i obniżenie ich jakości.

Poza tym podmioty lecznicze, które do tej pory wynajmowały czy też dzierżawiły swoje nieruchomości, zostaną pozbawione dochodów z tego tytułu, co znacznie pogorszy ich i tak już niełatwą sytuację ekonomiczną.

- Straty w szpitalu w Ełku wyniosłyby z tego tytułu 450 tysięcy zł - mówił Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Członkowie ZMP zaapelowali do ministra zdrowia o rezygnację z wprowadzania przepisów ograniczających podmiotom leczniczym możliwość dzierżawy, najmu, użytkowania czy też użyczania majątku.

Zarząd związku poparł natomiast ujednolicenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności komercyjnej przez spzoz-y, co pozwoli na poprawi efektywność wykorzystania potencjału publicznych podmiotów leczniczych oraz dostępność do świadczeń dla wszystkich ubezpieczonych. Skorzystają na tym rozwiązaniu nie tylko osoby zamożne, ale także ubezpieczeni, których nie stać na opłacenie usług komercyjnych.

Pełna treść stanowiska ZMP w Multimediach

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.