PARTNER PORTALU
  • BGK

Znikające miliony z dotacji unijnej

  • Rynek Zdrowia (JJ)/ Gazeta Wyborcza    23 września 2010 - 19:39
Znikające miliony z dotacji unijnej

Dramatycznie topnieje dotacja unijna, jaką Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego ma otrzymać na budowę pawilonu ginekologiczno położniczego. Od czerwca dotacja ta zmalała z ponad 28 mln zł, do zaledwie 13 mln zł.
– Ostatnie ustalenia, jakie zostały poczynione z Mazowiecką Jednostka Wdrażania Programów Unijnych są z czerwca bieżącego roku. Uzgadnialiśmy wówczas z MJWPU umowę, w której w paragrafie drugim widnieje zapis, że dofinansowanie do tego projektu zostanie przekazane beneficjentowi w kwocie nieprzekraczającej 28 mln 621 tys. złotych, stanowiącej nie więcej niż 85 proc kwoty całkowitej wydatków kwalifikowanych projektu. To jest ostatnia informacja, jaką otrzymałem z MJWPU - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Pawluczyk, dyrektor naczelny RSS.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, po kontroli, odjęła z dotacji 5 mln zł. Tłumaczenie zmniejszenia dotacji przez stale spadający kurs euro wydaje się być nieporozumieniem.

W lipcu magistrat wysłał pismo z prośbą, aby MJWPU przekazała 23 mln zł, a na resztę szpital zaczeka. Tymczasem 24 sierpnia dyrektor Jednostki powiadomił urząd miasta, że do dyspozycji pozostało już nie 23, ale... 13 mln zł.

– Czytam różne doniesienia w mediach. O tym, że dotacja została zmniejszona o 5 milionów do 23 milionów złotych. O tym, że ma wynieść już tylko 13 milionów, a może jeszcze mniej, ale nie potrafię się w żaden sposób do tego odnieść, bo nie mam na ten temat żadnej oficjalnej informacji – stwierdza dyrektor Pawluczyk.

W piątek o godz. 16.00 ma rozpocząć się nadzwyczajna sesja na temat finansowania budowy pawilonu ginekologicznego RSS. Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak zapowiedział, że jeśli nie pomoże rozmowa z marszałkiem Adamem Struzikiem, o którą będzie zabiegał, zwróci się w tej sprawie do sądu, a może także do Komisji Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.