Zniknie 170 przychodni specjalistycznych

  • Gazeta Wyborcza/ Rynek Zdrowia
  • 18-08-2010
  • drukuj
Od września w Pomorskiem pacjenci stracą 170 poradni specjalistycznych, które nie przeszły konkursu gdańskiego NFZ.

W konkursie pomorskiego Funduszu na usługi specjalistyczne, z dwóch tysięcy poradni specjalistycznych przepadło dwieście. Bez kontraktu zostało wiele prestiżowych placówek, które od lat leczyły chorych – podaje "Gazeta Wyborcza".

Przepadło też wiele poradni w terenie, często jedynych określonej specjalności w powiecie. Powodem były nowe, bardziej rygorystyczne niż w ubiegłym roku standardy konkursowe dotyczące m.in. sprzętu, wykształcenia pracowników, proponowanej ceny za usługi.

– Konkurs uzupełniający „uratował" jedynie ok. 30 poradni – uważa Jan Tumasz przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. – To oznacza, że od września tysiące pacjentów poradni specjalistycznych będzie szukać nowych lekarzy. Będą czekali w długich kolejkach, pozbawieni opieki dotychczasowego lekarza trafią na koniec kolejek w nowych poradniach.

– Nie obiecywałam, że przejdą wszystkie – mówi dziennikarce "Gazety Wyborczej" Barbara Kawińska, dyrektor pomorskiego NFZ. – Skupiliśmy się przede wszystkim na tzw. białych plamach w Pomorskiem i tam jeszcze raz negocjowaliśmy oferty z poradniami.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE