PARTNER PORTALU
  • BGK

Zostali bez całodobowej opieki medycznej

  • PAP    1 marca 2011 - 15:16
Zostali bez całodobowej opieki medycznej

Mieszkańcy Rabki-Zdroju oraz turyści i kuracjusze z tego uzdrowiska od wtorku nie mają nocnej i świątecznej opieki medycznej - poinformowała prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju, Małgorzata Skwarek.
Od wtorku zmieniły się zasady udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej. Kontrakt na opiekę całodobową dla rejonu Rabki małopolski NFZ przyznał szpitalowi w Suchej Beskidzkiej, oddalonemu od uzdrowiska o 35 km. Według nowych zasad zlikwidowany został obowiązek rejonizacji, dlatego pacjenci z Rabki chcący skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej, będą mogli wybierać również przychodnię lekarską w oddalonym o 25 km Nowym Targu.

O kontrakt na opiekę całodobową zabiegała również przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w Rabce-Zdroju, która jednak nie otrzymał kontraktu.

Zdaniem Skwarek decyzja małopolskiego NFZ spowoduje pogorszenie warunków leczenia dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy uzdrowiska. "W takich warunkach Szpital Miejski w Rabce-Zdroju zmuszony będzie od dzisiaj od godz. 18. odmawiać przyjęć pacjentów, którzy w normalnych warunkach byliby zaopatrzeni przez podmioty świadczące usługi zdrowotne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej" - powiedziała Skwarek.

Zdaniem dyrekcji rabczańskiego szpitala działanie małopolskiego NFZ, "jest kolejnym przykładem skandalicznego prowadzenia postępowań konkursowych w zakresie zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na obszarze województwa małopolskiego".

Małopolski NFZ w styczniu odmówił szpitalowi w Rabce-Zdroju udzielania kontraktu na świadczenia w ramach izby przyjęć. Dyrekcja szpitala skierowała po tym do prokuratury zawiadomienie, w którym zarzuca Funduszowi, m.in. nieuwzględnienie korzystnej oferty cenowej złożonej przez lecznicę, niewłaściwą liczbę członków komisji konkursowej oceniającej ofertę szpitala, przygotowanie przez członków komisji protokołu końcowego z negocjacji przed ich rozpoczęciem oraz zmiany kryteriów oceny ofert w trakcie konkursu. Ponadto zarząd rabczańskiego szpitala zarzuca pracownikom NFZ w Krakowie poświadczenie nieprawdy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.