PARTNER PORTALU
  • BGK

ZPP: co trzeci przekształcony szpital powiatowy ma problemy

  • Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia    6 grudnia 2011 - 18:25
ZPP: co trzeci przekształcony szpital powiatowy ma problemy

Związek Powiatów Polskich (ZPP) przeanalizował sytuację finansową 30 skomercjalizowanych placówek. Z badań wynika, że co trzeci szpital ma problemy finansowe, a kilka jest na skraju upadłości.
Z analizy ZPP wynika także, że 35 proc. placówek będących spółkami ma straty finansowe. Wśród tych, które na zmianę się nie zdecydowały, długi ma 39 proc. - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak twierdzą prezesi spółek, borykają się oni z takimi samymi problemami, co szefowie szpitali publicznych. Podkreślają, że ich głównym problemem jest brak dostosowania wyceny świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowotny do inflacji. Rosną ceny za media, ale także za sprzęt czy leki, tymczasem pieniądze z NFZ są od lat na tym samym poziomie.

Kolejnym problemem jest brak refundacji nadwykonań, czyli przyjęć pacjentów poza limitem.

Czytaj też: Przekształcenia szpitali: powiaty na pierwszy ogień

- Mamy w powiatach dobrą infrastrukturę szpitalną, tyle że w finansowaniu świadczeń preferowane są procedury wysokospecjalistyczne  - mówił nam Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. Jak tłumaczył oznacza to, że zysk netto w końcowym rozrachunku we wszystkich rodzajach świadczeń jest wyższy w szpitalach wojewódzkich i klinicznych, gdyż prowadzą one dobrze opłacane procedury specjalistyczne i - w przeciwieństwie do szpitali powiatowych - mają na czym zarobić.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.