PARTNER PORTALU
  • BGK

Zrealizowano 5 tys. e-recept

  • PAP    17 maja 2011 - 15:39
Zrealizowano 5 tys. e-recept

Ponad 5 tysięcy recept zrealizowano w Lesznie i jego okolicach w systemie elektronicznym. Do pilotażowego programu przystąpiło 15 aptek i cztery przychodnie.
„Nie są to liczby nas satysfakcjonujące, ale konsekwentnie liczba wystawianych recept i podmiotów zrzeszonych w systemie wzrasta i będzie on nadal realizowany” – poinformował we wtorek w Lesznie dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Służby Zdrowia Leszek Sikorski.

E-recepta ma doprowadzić do lepszej kontroli obiegu leków przepisywanych przez lekarzy, ma też pomóc lekarzom i farmaceutom przy doborze odpowiednich dla pacjenta farmaceutyków

W Lesznie i powiecie leszczyńskim działa około 50 aptek i kilkadziesiąt przychodni i gabinetów lekarskich. System jest testowany od dwóch miesięcy. Według Sikorskiego powodem mniejszego zainteresowania testowanym systemem jest opór środowisk medycznych oraz kłopoty z dotarciem do informacji przez pacjentów.

„Niezwykle trudno trafić z informacją do szerokiego grona odbiorów. Lokalne środowiska nie do końca zdają sobie sprawę, że jest to poważne przedsięwzięcie, które niedługo będzie funkcjonowało w skali kraju” – dodał.

Według Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia istnieje możliwość rozszerzenia programu na sąsiedni dla Leszna powiat rawicki, może on też być rozszerzony na realizowany równolegle system prototypowy Internetowych Kont Pacjenta.

Testowanie prototypu rozpoczęło się w Lesznie w marcu i potrwa pół roku. Uwagi uczestników testów będą wykorzystane przy budowie ogólnopolskiego programu pilotażowego, który ma ruszyć za dwa lata.

W planowanym systemie każdy pacjent będzie miał własne konto internetowe – odpowiednik notatnika z informacjami o zaleconych przez lekarza i wykupionych w aptece lekach. Dane te przesyłane będą na konto bezpośrednio z placówek medycznych oraz aptek współpracujących z systemem e-recepta.

Konto zawierać może dodatkowo podstawowe dane ratunkowe, informacje o chorobach przewlekłych oraz lekach i substancjach chemicznych, na które pacjent jest uczulony. Podczas testowania prototypu elektroniczna recepta będzie funkcjonowała obok tradycyjnej papierowej, która będzie jednak drukowana z komputera.

W momencie realizacji recepty w aptece, farmaceuta na podstawie numeru umieszczonego na recepcie będzie mógł pobrać do swego komputera elektroniczną zawartość recepty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.