PARTNER PORTALU
  • BGK

ZUS grozi palcem szpitalom za zaległości w płaceniu składek

  • Rynek Zdrowia    9 sierpnia 2016 - 17:56
ZUS grozi palcem szpitalom za zaległości w płaceniu składek

W związku z zaległościami wobec ZUS niektóre lecznice znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej (fot.arch.)

Korzystanie z usług etatowych pracowników w ramach umów zleceń nie oznacza braku konieczności opłacania składek. Skontrolowane przez ZUS szpitale mają zaległości z tego tytułu na ponad 100 mln zł.
Jak informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego, aż w 86 szpitalach, skontrolowanych w latach 2013-2015, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził nieprawidłowości w zakresie odprowadzania składek od umów zleceń swoich pracowników.

Łącznie kwota zaległości składkowych we wszystkich wskazanych jednostkach ochrony zdrowia sięgnęła ponad 132 mln zł. W związku z tym niektóre placówki znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Podaje, że kontrolerzy ZUS zaobserwowali w ostatnich latach pewną prawidłowość w czynionych przez szpitale próbach uniknięcia płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od nadgodzin swoich pracowników. Po etatowych godzinach pracy część personelu medycznego świadczy swoje usługi w ramach umowy podpisanej z firmą zewnętrzną, która z kolei ma zawartą umowę ze szpitalem.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • stara pazdziochowa, 2016-08-11 14:36:51

    szpitalom grozi a fedrownikom umorzy