PARTNER PORTALU
 • BGK

Związek Powiatów Polskich o problemach w służbie zdrowia

 • pt    18 stycznia 2018 - 12:23
Związek Powiatów Polskich o problemach w służbie zdrowia
Posiedzenie zarządu ZPP zostało zwołane w trybie pilnym w związku z sytuacją w służbie zdrowia (fot.zpp)

Państwo będzie silne, jeżeli będzie sprawnie funkcjonowało w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i edukacji. Taka teza padła na posiedzeniu zarządu Związku Powiatów Polskich.
 • Posiedzenie zarządu ZPP zostało zwołane w trybie pilnym w związku z sytuacją związaną z zawieszaniem oddziałów szpitalnych, spowodowanym przez powszechne zjawisko wypowiadania klauzul opt-out.
 • Pomimo skierowanego zaproszenia i wcześniejszych nieoficjalnych deklaracji, zabrakło na nim przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.
 • Tematykę zdrowia będzie poruszona przez ZPP także w ramach Zespołu Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST oraz na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej.

Jak ustalili samorządowcy, Związek Powiatów Polskich będzie domagał się spotkania z Ministrem Zdrowia, a także oficjalnie wystąpi do Łukasza Szumowskiego z pismem, w którym przedstawione zostaną postulaty.

Jakie ważne zmiany potrzebne są w służbie zdrowia w ocenie Związku?

Zdaniem samorządowców konieczne jest przeprowadzenie analizy obecnego systemu kształcenia lekarzy w Polsce tak, by ułatwić proces dochodzenie do uzyskania specjalizacji.

Kolejny postulat to umożliwienie w większym zakresie zatrudniania lekarzy-rezydentów w szpitalach powiatowych. Niezbędna zdaniem ZPP jest  także ponowna analiza możliwości lepszego wykorzystania doświadczenia zawodowego lekarzy posiadających specjalizację I stopnia.

ZPP postuluje również zintensyfikowanie działań na rzecz wykorzystania potencjału  podstawowej opieki zdrowotnej.

- Przy obecnym stopniu finansowania POZ-ty stanowią konkurencję dla szpitali w zakresie zapewnienia lekarzom lepszych warunków płacowych, przy znacząco niższym zakresie odpowiedzialności za pacjenta. W sytuacji, w której w szpitalach warunki pracy siłą rzeczy są mniej komfortowe, to POZ-ty często stanowią rzeczywistą konkurencję na rynku pracy. Dotyczy to w szczególności lekarzy pediatrów oraz specjalistów w dziedzinie chorób wewnętrznych – pisze ZPP.

Samorządowcy postulują także wprowadzenie ułatwień w zakresie uznawania kwalifikacji osób zza wschodniej granicy. Jak oceniają „z uwagi na mniejsze niż w przypadku osób pochodzących z innych krajów bariery językowe, przy braku rodzimej kadry medycznej, takie działania są konieczne”.

Członkowie związku, podkreślają także, że starzeje się kadra średniego szczebla, co może doprowadzić w perspektywie kilku lat do znacznego spadku liczby pielęgniarek. Jak oceniają rozwiązaniem mogłoby być umożliwienie kształcenia na poziomie ponad licealnym asystentek pielęgniarskich.

Odnośnie klauzuli opt-out samorządowcy zauważyli, że co prawda wypowiadanie klauzuli przez lekarzy rezydentów dotyczy głównie dużych szpitali ale pośrednio ma wpływ także na sytuację mniejszych podmiotów leczniczych głownie poprzez pojawiające się próby przejmowania kadry (głównie lekarzy specjalistów) przez te podmioty, które mają problemy z obsadą lekarską.

-  Taka forma konkurencji jedynie podwyższa koszty funkcjonowania służby zdrowia a nie wpływa na lepszą jakość czy dostępność świadczeń dla pacjentów – ocenił ZPP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.