PARTNER PORTALU
  • BGK

Związkowcy blokują przekształcenia szpitali

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    25 sierpnia 2011 - 08:28
Związkowcy blokują przekształcenia szpitali

Związkowcy znaleźli sposób na blokowanie przekształceń szpitali w spółki. Kolejne sądy podważają uchwały gmin w sprawie likwidacji placówek medycznych.
Może to oznaczać, że nowo powstałe spółki nie będą mogły leczyć pacjentów, wykorzystując sprzęt i budynki likwidowanej publicznej lecznicy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Przekształcenia szpitali w konsultacjach

Ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił uchwałę sejmiku województwa mazowieckiego o likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. Podkreślił m.in., że zabrakło akceptacji zmian przez związki zawodowe. Uchwałę zaskarżyli właśnie związkowcy, z NSZZ „Solidarność”.

Czytaj też: Przekształcenia szpitali podpisane

Wyrok nie jest prawomocny. Ale jak podkreśla Wiesław Kałuski, przewodniczący NSZZ „S” pracowników siedleckiej służby zdrowia, po uprawomocnieniu wyroku spółka przestanie mieć prawo do korzystania z majątku likwidowanej placówki.

Czytaj też: Związkowa kontrola przekształceń szpitali

Urząd Marszałkowski nie podjął jeszcze decyzji o dalszych krokach, prawnicy na razie analizują wyrok sądu.

Czytaj też: Przekształcenia szpitali są koniecznością

Także działacze NSZZ „S” z Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie zastanawiają się, czy pójść w ślady swoich kolegów z Siedlec. Zachęcający może być też przykład szpitala w Blachowni, gdzie związkowcy wygrali przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

– Nigdy nie będzie pełnej akceptacji dla zmiany organizacyjno-prawnej szpitala, bo w jej wyniku dochodzi do naruszenia interesów pracowników. Tymczasem proces przekształceń się nie powiedzie bez choćby częściowej akceptacji związków zawodowych – podkreśla Wojciech Misiński, ekspert Centrum im. A. Smitha. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.