PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwolnień w służbie zdrowia się nie uniknie

  • Rynek Zdrowia (Robert Gontarek)    19 marca 2012 - 16:15
Zwolnień w służbie zdrowia się nie uniknie

Redukcja zatrudnienia w ramach restrukturyzacji szpitali nie jest niczym nowym. Obecnie jednak do cięcia etatów przystąpiły placówki, które w br. zostały bez kontraktu z NFZ lub podpisały mniej korzystną umowę z płatnikiem.
Dyrektorzy podkreślają, że nie mają wyboru: tym razem bez zwolnień się nie obejdzie. Jaka jest skala tego zjawiska?

Problem nagłośniono ostatnio w Łodzi - Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, która przegrała konkursy na prowadzenie 11 obszarów operacyjnych, planuje zwolnienie stu osób. W podobnym położeniu znalazło się wiele łódzkich szpitali i przychodni. Urząd Miasta szacuje, że w podległych mu lecznicach redukcje zatrudnienia spowodowane brakiem kontraktu lub jego zaniżeniem dosięgną w 2012 r. blisko 150. pracowników.

- Jeśli jest taka możliwość, zwolniony personel przenosi się do innych placówek. Straciliśmy np. dwie trzecie kontraktu na chirurgię w IV Szpitalu Miejskim im. dr. Henryka Jordana, ale część tamtejszych lekarzy przeszła do I Szpitala Miejskiego im. dr E. Sonnenberga - wyjaśnia dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Miasta w Łodzi, Maciej Prochowski.

W mniejszych ośrodkach takie rozwiązania się jednak nie sprawdzają.

- Ochrona zdrowia to nie gumowy worek, nie da się załatwić sprawy przesuwając ludzi z miejsca na miejsce. Aby dostosować się do coraz niższych kontraktów z Funduszem, trzeba dokonywać stopniowej redukcji stanu zatrudnienia - uważa Wojciech Ogrodniczak, dyrektor SP ZOZ Pajęczno w Łódzkiem.

W szpitalu w Pajęcznie zwolnienia związane z brakiem kontraktów na różne zakresy działania placówki dotyczą licznej grupy zatrudnionych. Z 45. pracowników pogotowia pracę utrzyma zaledwie siedmiu. Na rehabilitacji pozostanie 8 osób - redukcja obejmie blisko 20.

Kontraktów na kilka zakresów świadczeń nie dostał również SPZOZ Szpital Powiatowy w Opocznie. Redukcje etatów objęły psychiatrię i urologię, ale i tu w największym zakresie dotyczą pogotowia, z którego odchodzi 22 pracowników (kończy się właśnie okres trzymiesięcznych wypowiedzeń).

Cały artykuł czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.