PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwolnienie z pracy za odmowę przejścia na kontrakt jest bezprawne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia    5 października 2011 - 12:07
Zwolnienie z pracy za odmowę przejścia na kontrakt jest bezprawne

Dyrektor szpitala nie ma prawa zwolnić pracownika placówki medycznej z etatu, a następnie zaproponować mu zatrudnienia na kontrakcie.
Dyrektorzy szpitali, szukając oszczędności, sugerują lekarzom i pielęgniarkom przechodzenie na kontrakty. Większość tych ostatnich nie chce jednak rezygnować z etatu i zatrudniać się na umowach cywilnoprawnych.

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina sytuację z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu, którego dyrektor zaproponował 120 pielęgniarkom przejście z umów o pracę na kontrakty.

Zastrzegł, że te osoby, które się na to nie zgodzą, będą musiały odejść z pracy. Ostatecznie zostały wypracowane ustalenia zgodnie z którymi wybór formy zatrudnienia należy do samych pielęgniarek.

Organizacje związkowe pielęgniarek w obawie przed zmuszaniem ich do przechodzenia na kontrakty, wynegocjowały w Sejmie wprowadzenie do projektu ustawy o zawodach pielęgniarkach i położnych dodatkowych przepisów, które gwarantują im szczególną ochronę przed tego typu działaniami. Przepisy mają pozostawiać prawo wyboru formy zatrudnienia. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.