PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwroty za leczenie nieubezpieczonych pacjentów

  • PAP    13 kwietnia 2010 - 13:19
Zwroty za leczenie nieubezpieczonych pacjentów

Ministerstwo Zdrowia zwróciło szpitalowi w Żurawicy 400 tys. zł za leczenie nieubezpieczonych pacjentów.
Ministerstwo Zdrowia przelało już na konto Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy prawie 400 tys. zł za leczenie nieubezpieczonych pacjentów. Tak nakazał jeszcze przed Wielkanocą Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Jak powiedział we wtorek dyrektor tego szpitala Janusz Kołakowski, w kwocie tej zawiera się 307 tys. zł za leczenie pacjentów nieubezpieczonych przez 10 miesięcy 2007 oraz odsetki od tej kwoty i koszty procesu.

Odzyskane pieniądze dyrektor przeznaczy na grudniowe wypłaty dla pracowników. Jednak, jak powiedział, kwota ta jedynie w części pokryje to zapotrzebowanie.

- Ze względu na znacznie mniejszy kontrakt na 2010 rok, brakuje mi na grudniowe wypłaty około miliona zł. Odzyskane od ministerstwa pieniądze pokryją zatem zaledwie niecałą połowę tej kwoty - powiedział dyrektor.

Kontrakt z NFZ na 2010 rok przewiduje na tzw. osobodzień stawkę 141 zł, podczas gdy rzeczywisty koszt utrzymania i leczenia jednego pacjenta w ciągu jednego dnia waha się - według Kołakowskiego - od 165 do 185 zł, w zależności od oddziału.

Natomiast problem z wypłatą należnych szpitalowi pieniędzy za leczenie pacjentów nieubezpieczonych wyniknął ze zróżnicowania stawki za pacjenta nieubezpieczonego, która w tamtym okresie wynosiła 100 zł i była o 30 zł niższa, niż za pacjenta ubezpieczonego. Zatem wyegzekwowane od ministerstwa pieniądze to różnica w stawkach za leczenie pacjentów ubezpieczonych i nieubezpieczonych.

Jest to już druga wypłata zaległych należności dla szpitala w Żurawicy od ministerstwa, którą szpital wywalczył na drodze sądowej. Pierwsza nakazem sądowym została zrealizowana w lipcu 2008 r. Wówczas była to kwota ponad 100 tys. zł, w tym 92 tys. zł za leczenie pacjentów nieubezpieczonych w ostatnim kwartale 2006 roku oraz odsetki od tej kwoty.

W trzeciej sprawie w marcu br. Sąd w Rzeszowie nakazał Ministerstwu Zdrowia zwrócić szpitalowi około 150 tys. zł wraz z odsetkami za leczenie nieubezpieczonych pacjentów za ostatnie dwa miesiące 2007 i trzy miesiące 2008 roku. Od tego wyroku strony mogą się jednak jeszcze odwołać.

Kołakowski powiedział w rozmowie z, że wkrótce złoży czwarty już i ostatni pozew dotyczący wyegzekwowania od ministerstwa należności za leczenie nieubezpieczonych pacjentów, jeżeli resort sam wcześniej nie ureguluje tych należności. Chodzi o okres dziewięciu miesięcy 2008 roku. Od 2009 roku koszty leczenia pacjentów psychiatrycznych przejęły oddziały NFZ.

Należność za okres 12 miesięcy - od października 2006 do końca września 2007 roku za leczenie nieubezpieczonych pacjentów z ministerstwa odzyskał już także Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu. Resort zwrócił placówce prawie 145 tys. zł oraz odsetki. Szpital zrezygnował natomiast ze złożenia pozwu o należności za leczenie nieubezpieczonych pacjentów za ostatni kwartał 2007 roku, ze względu na koszty procesowe, które znacznie przewyższyłyby kwotę należności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.